Naukowczynie sprawdzą, co Polacy i Ukraińcy wiedzą o sobie nawzajem

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Prof. Joanna Getka z Uniwersytetu Warszawskiego i prof. Halyna Naienko z Instytutu Filologii Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego sprawdzą, co Polacy i Ukraińcy wiedzą o sobie nawzajem. Zrealizują projekt „Witamy w Polszczy! Analiza integracji młodych Polaków i Ukraińców po 24.02.2022 r.”.

Projekt zostanie sfinansowany z funduszy Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP), w ramach programu grantowego DLA UKRAINY. Jego budżet wynosi 269 tys. zł.

„Na skutek przymusowej emigracji z Ukrainy milionów ludzi doszło do niespotykanej wcześniej w historii intensyfikacji kontaktów pomiędzy Ukraińcami a Polakami. Sytuacja ta stanowi ogromne wyzwanie logistyczne, psychologiczne i kulturowe, jednak przy odpowiednim zaplanowaniu działań może przynieść wiele korzyści. Aby nasze obecne relacje były pozytywne i wartościowe, powinny opierać się na rzetelnej wiedzy, a nie na mitach i stereotypach” – napisano w komunikacie prasowym przesłanym do mediów.

Projekt zrealizują profesorki Joanna Getka z Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej Wydziału Lingwistyki Stosowanej UW i Halyna Naienko z Instytutu Filologii Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego. Przeanalizują efekty kontaktu Polaków i Ukraińców od czasu wybuchu wojny w lutym 2022 r. oraz przygotują podręcznik na temat pokonywania różnic kulturowych pomiędzy Polakami i Ukraińcami.

„Choć kiedyś w historii żyliśmy już obok siebie w ramach jednej szerokiej struktury państwowej, to było to na tyle dawno, że nasze współczesne wzajemne wyobrażenia o sobie nawzajem nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Dla Polaków to sytuacja przypominająca nieco niespodziewaną wizytę dawno niewidzianych gości z rodziny: nie wiadomo, jak długo ta niezapowiedziana wizyta potrwa, a na dodatek nie znamy dobrze naszych gości, więc nie wiemy, jak się zachowywać, żeby nie doprowadzić do konfliktów. Ale z drugiej strony, możemy z tej wizyty wyciągnąć sporo korzyści, dowiedzieć się czegoś o sobie i zbudować lepszą relację” – powiedziała prof. Joanna Getka cytowana w informacji prasowej.

Dodała też, że „chociaż po dwóch latach trwania pełnoskalowej wojny za naszą granicą oswoiliśmy się nieco z tym faktem i nie chcemy o nim na co dzień myśleć (co jest normalnym i naturalnym zjawiskiem), to trzeba pamiętać, że obok działań na froncie wciąż prowadzone są ze strony Rosji działania dezinformacyjne, które mają służyć destabilizacji stosunków polsko-ukraińskich. A im mniej o sobie wiemy, tym łatwiej jest to osiągnąć, bo łatwiej jest nami manipulować”.

Badaczki przeprowadzą ankietę na polskich uczelniach.

„Pozwoli ona nie tylko ocenić wzajemną wiedzę o sobie, ale także wskazać różnice kulturowe widziane z perspektywy badanych młodych osób oraz zidentyfikować największe wyzwania i potrzeby w zakresie budowania świadomego dobrosąsiedzkiego dialogu. Już układanie pytań do ankiety pokazało nam, jak ważne jest to, że projekt jest dwustronny, bo pewne rzeczy, który wydawały się dla mnie oczywiste z perspektywy ukraińskiej takie nie były dla prof. Getki i na odwrót” – powiedziała prof. Halyna Naienko.

Program DLA UKRAINY został zainicjowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w marcu 2022 roku. Jego celem jest wsparcie uczonych z Ukrainy poprzez realizację przez nich wspólnych projektów naukowych z badaczami z Polski w zakresie zagadnień istotnych społecznie dla obu krajów. Dotychczas w trzech konkursach wyłoniono 9 projektów, które otrzymały finansowanie.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej cały czas prowadzi specjalną zbiórkę na rzecz naukowców z Ukrainy, do której każdy może się w dowolnej chwili przyłączyć na stronie internetowej. Środki pozyskane z darowizn zostaną przeznaczone wyłącznie na zaangażowanie młodych badaczy i badaczek z Ukrainy, którzy będą realizować projekty w programie DLA UKRAINY.(PAP)

Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Nosacz sundajski. Fot. Adobe Stock

    Medioznawca o internetowych memach z "Januszem Nosaczem": to akty przemocy symbolicznej

  • Źródło: Adobe Stock

    Matematyk: altruizm może być mechanizmem przetrwania ludzkości

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera