Uczelnie i instytucje

Kraków/ Naukowcy z Politechniki Krakowskiej opracują dokumentację aranżacji zieleni na Rynku Głównym

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej rozpoczynają prace nad całościową dokumentacją projektową przyszłej aranżacji zieleni na płycie Rynku Głównego – podał w piątek magistrat. Projekt „Posadźmy drzewa na Rynku Głównym” mieszkańcy wybrali do realizacji w budżecie obywatelskim w 2022 roku.

Jak podkreślił w piątek zastępca prezydenta Stanisław Mazur, krakowski Rynek to wyjątkowe miejsce i taki też charakter ma projekt dotyczący jego zazielenienia - łączy on wielowiekowe dziedzictwo i architekturę z potrzebami mieszkańców dotyczącymi zieleni w miejskiej przestrzeni.

„W ramach tego zadania będziemy więc badać, ile drzew i jakiego rodzaju możemy posadzić, tak żeby nie naruszyć historycznej tkanki tego miejsca” – wskazał Mazur.

Jak zapowiedziano, członkowie zespołu badawczego z Politechniki Krakowskiej w swoich pracach nad całościową dokumentacją projektową wezmą pod uwagę uwarunkowania dotyczące gatunków drzew, krajobrazowo-widokowe jak i ochronę historycznej zabudowy i infrastruktury podziemnej.

Zgodnie z planem w pierwszym etapie – w 2024 r. – opracowane zostanie studium wykonalności na bazie wytycznych konserwatorskich w formie rekomendowanej koncepcji rearanżacji zagospodarowania płyty Rynku Głównego. Wtedy też planowane jest uzyskanie niezbędnego stanowiska Małopolskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

W drugim etapie – w 2025 r. – opracowana zostanie wielobranżowa dokumentacja projektowo-kosztorysowa wraz z otrzymaniem decyzji pozwolenia na budowę dla tego zadania. „Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem drzewa na płycie Rynku pojawią się na przełomie 2025 i 2026 r.” - zapowiedzieli przedstawiciele władz miasta.

Rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata poinformował, że realizatorami zadania będą najwyższej klasy specjaliści z Wydziału Architektury PK, co świadczy o tym, „jak bardzo odpowiedzialne stoi przed nimi zadanie”.

Ich zadaniem – zapowiedział rektor - będzie ustalenie, w którym miejscu, w jakiej liczbie i jakich gatunków będzie można wykonać nasadzenia w Rynku Głównym.

Naukowcy zostali podzieleni na trzy zespoły projektowe i zmierzą się z trzema zasadniczymi tematami. „Pierwszy to historia i rośliny, w ramach którego będziemy oceniać stabilność tych gatunków, które w przeszłości pojawiały się na płycie Rynku, drugi zespół zagadnień to kwestie widokowe, które wynikają z ochrony konserwatorskiej, wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz z regulacji dotyczących parku kulturowego. Trzecia rzecz to sprawy związane z samą płytą rynku oraz muzeum podziemnym, czyli z warstwą bezpośrednio pod ziemią i na ziemi” - wyliczała prof. Agata Zachariasz z Politechniki Krakowskiej, członkini zespołu projektowego.

Według niej analiza tych trzech obszarów da naukowcom możliwość sformułowania pewnych wykluczeń. „Trzeba też pamiętać, że wygląd Rynku Głównego zmieniał się w historii. Wiemy ze źródeł, że w 1908 r. rosły tu 172 drzewa, dziś jest ich około sto” - wskazała przedstawicielka PK.

Projekt „Posadźmy drzewa na Rynku Głównym” zakładający zazielenienie głównego placu Krakowa okazał się jednym ze zwycięskich zadań w edycji miejskiego budżetu obywatelskiego z 2022 r.

„Chcemy, żeby na Rynek Główny po kilkudziesięciu latach wróciły drzewa. Nasadzenia zapewnią trochę cienia oraz sprawią, że w ciepłe dni plac nie będzie już betonową patelnią, która staje się jednym z najgorętszych miejsc w mieście” – argumentował swój wniosek projektodawca Krzysztof Kwarciak.(PAP)

rgr/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera