W.Brytania/ Uniwersytet Oksfordzki zwróci Indiom 500-letnią rzeźbę hinduskiego świętego

Uniwersytet Oksfordzki, Adobe Stock
Uniwersytet Oksfordzki, Adobe Stock

Uniwersytet Oksfordzki ogłosił, że zwróci Indiom XVI-wieczną rzeźbę tamilskiego poety i świętego Tirumankai Alvara; jej oddania zażądały indyjskie władze, które oznajmiły, że została zrabowana ze świątyni w południowych Indiach - poinformował w sobotę "Guardian".

Wysoki na prawie 60 cm posążek z brązu był wystawiony w uniwersyteckim Muzeum Ashmolean. „Rada Uniwersytetu Oksfordzkiego poparła wniosek wysokiej komisji indyjskiej o zwrot XVI-wiecznej rzeźby z brązu przedstawiającej świętego Tirumankai Alvara z Muzeum Ashmolean. Decyzja ta zostanie teraz przedłożona Komisji Dobroczynności do zatwierdzenia” - głosi oświadczenie uniwersytetu.

Nie jest to jedyny spór Wielkiej Brytanii z Indiami o historyczne artefakty. W maju ubiegłego roku królowa-małżonka Camilla założyła koronę królowej Marii podczas koronacji króla Karola bez kontrowersyjnego diamentu Koh-i-noor - pisze brytyjski dziennik.

Koh-i-noor, jeden z największych szlifowanych klejnotów na świecie, został przejęty przez Kompanię Wschodnioindyjską w Pendżabie w północnych Indiach po jej zwycięstwie w drugiej wojnie anglo-sikhijskiej w 1849 roku. Został następnie podarowany królowej Wiktorii i od tego czasu stanowi część klejnotów koronnych; jest wystawiany publicznie w Jewel House w Tower of London.

Indie wielokrotnie twierdziły, że są prawowitym właścicielem diamentu, który został użyty podczas koronacji królowej Elżbiety.

Rządy Iranu, Pakistanu i Afganistanu również rościły sobie prawa do tego klejnotu i żądały jego zwrotu od czasu uzyskania przez Indie niepodległości od imperium brytyjskiego w 1947 roku.

Jak przypomniał "The Guardian", w 2022 roku uniwersytety w Oksfordzie i Cambridge oświadczyły, że mogą zwrócić na prośbę Nigerii kolekcje brązów z Beninu.

W zeszłym roku premier Rishi Sunak wdał się w sprzeczkę z premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem, nalegającym na zwrot marmurów Partenonu, które zostały podczas tureckiej okupacji wywiezione do Anglii i sprzedane British Museum w 1816 roku.

Ateny od dziesięcioleci prowadzą kampanię na rzecz zwrotu artefaktów, twierdząc, że zostały one przez Brytyjczyków zdobyte nielegalnie w okresie obcej okupacji.(PAP)

wr/ fit/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wieloletnie badanie pokazało, jak starzeje się mózg

  • Fot. Adobe Stock

    Suplementy witaminy D mogą obniżać ciśnienie krwi u starszych osób z otyłością

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera