Sukces Politechniki Wrocławskiej w międzynarodowych zawodach sond kosmicznych

Drużyny PWr Aerospace i KN KoNaR. Źródło: Politechnika Wrocławska
Drużyny PWr Aerospace i KN KoNaR. Źródło: Politechnika Wrocławska

Studenci Politechniki Wrocławskiej zdobyli I i III miejsce w międzynarodowych zawodach sond kosmicznych. W rywalizacji wzięły udział 33 zespoły z całego świata. Zwycięski zespół z koła naukowego Aerospace zdobył 99,86 proc. możliwych punktów.

Zawody CanSat Competition zorganizowano między 6 a 9 czerwca w Monterey, w stanie Wirginia (USA). Przed właściwym startem organizatorzy sprawdzali, czy sondy spełniają wszystkie kryteria techniczne.

"W finale wystartowały 33 zespoły z całego świata, a ich głównym zadaniem było zbudowanie niewielkiej sondy (nieco ponad 14 cm średnicy i 40 cm długości), która została wyniesiona na pokładzie rakiety na wysokość ok. 750 metrów, po czym musiała opaść na ziemię, zbierając dane telemetryczne i uruchamiając sygnał dźwiękowy przy lądowaniu" - przekazał Michał Ciepielski z Politechniki Wrocławskiej.

Sonda zespołu PWr Aerospace. Źródło: Politechnika Wrocławska

Sondy musiały w trakcie lotu zmierzyć m.in. prędkość i ciśnienie. Sprawdzano także bezpieczeństwo "pasażera". W tym celu wykorzystano kurze jajo, które musiało przetrwać start i lądowanie - przeciążenia sięgały 30 g. Przetrwać musiała też sama sonda, aby była możliwość jej ponownego wykorzystania.

Liderami zawodów byli studenci z koła naukowego Aerospace, którzy uzyskali 99,86 proc. punktów. Był to ich piąty start; rok temu byli drudzy, a dwa lata temu zajęli czwartą pozycję. Trzecie miejsce w tegorocznych zawodach przypadło studentom z koła naukowego KoNaR.

"Ich sonda również wykonała całą misję, a opracowany przez nich system odzysku zadziałał perfekcyjnie – byli jedną z nielicznych drużyn, których konstrukcja bezpiecznie wylądowała na spadochronie" - podkreślił Michał Ciepielski.

Organizatorem zawodów jest Amerykańskie Towarzystwo Astronautyczne. Wydarzenie było sponsorowane przez NASA i firmy z branży technologicznej.(PAP)

autor: Michał Torz

mt/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera