Politechnika Warszawska udostępni firmom aparaturę B+R

Gmach Politechniki Warszawskiej. (sp/awol) PAP/Szymon Pulcyn
Gmach Politechniki Warszawskiej. (sp/awol) PAP/Szymon Pulcyn

Politechnika Warszawska udostępni komercyjnie ponad 20 urządzeń o wartości ponad 50 mln złotych, w tym bezzałogowe systemy lotnicze i radary pasywne, instalację do nanoszenia warstw materiałów metodą PLD czy dwa ultranowoczesne mikroskopy.

Zapotrzebowanie na usługi i wspólne projekty badawczo-rozwojowe firmy mogą zgłaszać do Centrum Innowacji Politechniki Warszawskiej (sekretariat.cinn@pw.edu.pl). Ponad 40 proc. czasu pracy całej aparatury jest przeznaczone na współpracę z biznesem.

O otwarciu komercyjnej oferty przez warszawską uczelnię poinformowała serwis Nauka w Polsce firma pro science.

"Wytworzenie zaawansowanych technologii wymaga dwóch głównych komponentów: specjalistycznej aparatury i pracy w zespołach złożonych z naukowców oraz przedstawicieli przemysłu" - mówi prof. Wojciech Wróbel, lider nowego przedsięwzięcia na Politechnice Warszawskiej, cytowany w informacji przesłanej serwisowi Nauka w Polsce. Prof. Wróbel dodaje, że "bez perspektywy rynkowej nie powstaną użyteczne rozwiązania. Bez naukowców nie będzie żadnych innowacji. Na Politechnice mamy szereg rozwiązań, które chcemy doprowadzić do wysokiego poziomu gotowości technologicznej. Chcemy też wypracować nowe rozwiązania. To będzie możliwe tylko z udziałem firm".

Pełna lista nowego zaplecza B+R dostępna jest na stronie www.aparaturaodinzynierowpw.pl.

Tego typu sprzęt, np. latające platformy badawcze na rzecz rolnictwa, leśnictwa lub obronności - obecny jest choćby w Przasnyszu, w ośrodku badań lotniczych i kosmicznych Politechniki Warszawskiej. "Zgromadziliśmy unikatową aparaturę, która jest dostępna w nielicznych ośrodkach badawczych na terenie Unii Europejskiej. W Polsce to jedyne miejsce, gdzie można skorzystać z urządzeń tej klasy" - mówi prof. Robert Głębocki. - "Jesteśmy gotowi, aby przeprowadzić badania dla firm z obszaru precyzyjnego rolnictwa, lotów w rojach, czy autonomii systemów bezzałogowych".

W grę wchodzą też sprzęty wykorzystywane do prac nad mikrobateriami i układami zintegrowanymi. "Otwieramy nowe perspektywy dla rozwoju trójwymiarowych pakietów baterii. To szansa na głębszą integrację z elektroniką użytkową i osobistą oraz sensorami i osobistymi urządzeniami medycznymi" - mówi dr inż. Michał Struzik z PW. - "Czujniki i mikrobaterie litowe to tylko przykłady urządzeń, które od teraz przemysł może wspólnie z nami rozwijać. Potrafimy projektować i wytwarzać nowe materiały, formować z nich cienkie warstwy i budować z nich urządzenia w mikroskali. Dzięki naszej nowej aparaturze przeprowadzimy firmę przez całą ścieżkę technologiczną, od surowców po działające urządzenia".

Uczelnia udostępni też zainteresowanym układy magazynowania i konwersji energii, np. układy energoelektroniczne i magazyny, które obejmują duże moce, prądy i napięcia sięgające 2000 V. "Jesteśmy gotowi, aby wspólnie z przemysłem przeprowadzić badania układów rzeczywistych, wykonać symulacje czasu rzeczywistego stosowane w eksperymentach hardware in the loop oraz metodach rapid control prototyping, które znacząco przyspieszą proces tworzenia produktu w jego wczesnej fazie. Oferujemy kompleksowe badania układów energoelektronicznych, w tym systemów magazynowania energii" - zapowiada prof. Arkadiusz Kaszewski.

Komercyjna oferta PW obejmie też Helios 5 PFIB CXe i Spectra 200 TEM - mikroskopy potrzebne do badania wielkości cząstek i rozkładu wielkości nanocząstek, zmian zachodzących w strukturze materiału na poszczególnych etapach wytwarzania, czy zależności pomiędzy strukturą i właściwościami materiałów. "Dzięki naszym mikroskopom wskażemy wady i defekty w różnych materiałach. Określimy ich jednorodność. Również tych, które zawierają lit lub wodór. Ocenę jakości procesu technologicznego możemy przeprowadzić w skali 'nano', a nawet w skali atomowej. Jesteśmy też gotowi na to, aby analizować zużycie materiałów powstałe w trakcie ich eksploatacji" - wyjaśnia dr inż. Piotr Wieciński.

Nauka w Polsce

zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło:  materiały prasowe European Patent Office

    Dr Malinkiewicz: ogniwa perowskitowe to technologia przyszłości

  • Fot. materiały prasowe

    Polka zdobywczynią nagrody dla europejskich wynalazców i nagrody publiczności

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera