NAWA ogłosiła nabór wniosków do programu im. Stefana Banacha

Fot. materiały prasowe NAWA
Fot. materiały prasowe NAWA

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła nabór wniosków do programu im. Stefana Banacha. Program jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, a jego celem jest wsparcie rozwoju społeczno-gospodarczego krajów rozwijających się.

Ideą programu jest podnoszenie poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych obywateli państw rozwijających się.

Jak podano w poniedziałkowym komunikacie, w ramach programu Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) oferuje studentom z wybranej listy krajów stypendium na studia II stopnia w języku polskim lub angielskim na uczelniach polskich nadzorowanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W uczelniach publicznych program umożliwia bezpłatne kształcenie. Studia w języku polskim mogą być poprzedzone rocznym kursem przygotowawczym realizowanym na warunkach stypendialnych.

"Stypendium wynosi 1 800 zł miesięcznie i jest wypłacane przez maksymalnie 12 miesięcy w roku akademickim, poczynając od pierwszego miesiąca zajęć na studiach i na kursie przygotowawczym NAWA" - czytamy w komunikacie.

Program Banach NAWA jest skierowany do obywateli następujących krajów: Albania, Angola, Argentyna, Armenia, Azerbejdżan, Bangladesz, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Czarnogóra, Demokratyczna Republika Konga, Egipt, Ekwador, Etiopia, Filipiny, Gruzja, Indie, Indonezja, Irak, Iran, Jemen, Jordania, Kazachstan, Kenia, Kolumbia, Kosowo, Liban, Macedonia Północna, Meksyk, Mołdawia, Mongolia, Nepal, Nigeria, Palestyna, Papua-Nowa Gwinea, Peru, Rwanda, Senegal, Serbia, Tanzania, Tunezja, Ukraina, Uzbekistan, Wenezuela, Wietnam, Zambia.

"To ważne stypendium realizowane w ramach programu polska pomoc MSZ daje szansę najzdolniejszej młodzieży z Azji, Afryki czy Ameryki Południowej na studia II stopnia w Polsce. Dzięki takim inicjatywom nasz kraj odgrywa istotną rolę w budowaniu potencjału intelektualnego w regionach rozwijających się, a stypendyści programu stają się ambasadorami Polski i polskich uczelni w swoich krajach pochodzenia" – powiedziała cytowana w komunikacie dr Zofia Sawicka, p.o. dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Patronem programu jest Stefan Banach (1892-1945) – wybitny polski matematyk, współtwórca lwowskiej szkoły matematycznej i działu matematyki zwanego analizą funkcjonalną, mającą zastosowanie w opisywaniu m.in. zjawisk przyrodniczych.

Szczegóły naboru dostępne są na stronie internetowej.  (PAP)

bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera