Ekspert: 90 procent chorych na raka płuca to byli lub aktualni palacze

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Rak płuca ma dosyć prostą etiologię. 90 procent chorych na raka płuca to byli lub aktualni palacze - wskazał w poniedziałek sekretarz stowarzyszenia Polska Grupa Raka Płuca prof. Dariusz Kowalski z Narodowego Instytutu Onkologii Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

"Rak płuca ma dosyć prostą etiologię. 90 procent chorych na raka płuca to byli lub aktualni palacze. Im więcej palimy, im dłużej palimy lub im wcześniej zaczniemy palić - tym niestety ryzyko zachorowania dramatycznie wzrasta" - powiedział PAP profesor Kowalski podczas konferencji prasowej inaugurującej projekt "Misja Rak Płuca 2024-2034", która odbyła się w poniedziałek w Centrum Prasowym PAP.

Źródło: Infografika PAP

Misja Rak Płuca 2024-2034 to wspólna inicjatywa Polskiej Grupy Raka Płuca oraz towarzystw naukowych działających na rzecz poprawy efektów opieki nad pacjentami z rakiem płuca w Polsce w perspektywie najbliższych 10 lat.

"Są to nowotwory tytoniozależne. To nie tylko rak płuca, ale też rak nerki, krtani, wszystkie nowotwory regionu głowy i szyi, rak przełyku czy żołądka" - podkreślił prof. Kowalski.

"Onkologia to jest 23 tysiące nowych zachorowań na raka płuca, co z tym zrobić? Wcześnie wykrywać i bardzo dobrze szybko diagnozować" - powiedział i dodał, że chodzi nie tylko o prostą diagnostykę patomorfologiczną, ale też zaawansowaną diagnostykę molekularną.

Zdaniem Aleksandry Wilk z Fundacji To Się Leczy, diagnostyka w leczeniu raka płuca trwa bardzo długo, przez co pacjenci tracą szansę nie tylko na wyleczenie, ale także na leczenie. "Mówimy o leczeniu raka płuca jako choroby przewlekłej nawet w zaawansowanym stadium. Pacjenci mogą być leczeni sukcesywnie, dokładnie i precyzyjnie, jednakże bez tej diagnostyki nie ruszymy do przodu" - wyjaśniła. (PAP)

Nauka w Polsce, Agnieszka Piechurska, Agnieszka Gorczyca

ap/ ag/ ktl/ wus/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: ciężkie udary mózgu związane z trzema głównymi przyczynami, którym można zapobiec

  • Fot. materiały prasowe Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

    Wrocław/ Badania biochemiczki z UPWr nadzieją na przełom w leczeniu raka otrzewnej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera