Uczelnie i instytucje

Politechnika Opolska w gronie Uniwersytetów Europejskich

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Politechnika Opolska weszła do jednego z 14 konsorcjów Uniwersytetów Europejskich - poinformował w środę na konferencji prasowej prof. Marcin Lorenc, rektor opolskiej uczelni.

Jak przekazał rektor Politechniki Opolskiej, Komisja Europejska wybrała 14 nowych konsorcjów Uniwersytetów Europejskich. W tym gronie, w sojuszu KreativEU, jest Politechnika Opolska.

"Politechnika Opolska w ciągu ostatnich czterech lat prężnie się rozwija. Co roku otwieramy nowe kierunki kształcenia, doposażamy laboratoria. Prowadzimy także badania naukowe na najwyższym poziomie, co udowadniają najważniejsze rankingi świata - jak prestiżowa Lista Szanghajska, na której jesteśmy jedyną uczelnią w regionie i to obecną aż w trzech dyscyplinach naukowych. Teraz nasza uczelnia dołączą do elitarnego grona konsorcjów Uniwersytetów Europejskich i będzie wdrażać zupełnie nowy model kształcenia i wymiany akademickiej z ośrodkami partnerskimi" - powiedział prof. Lorenc.

Jak wyjaśniają władze Politechniki Opolskiej, Uniwersytety Europejskie to międzynarodowe partnerstwa uczelni, które w założeniach mają być europejskimi uniwersytetami przyszłości, przy czym określenie „uniwersytety” należy rozumieć w najszerszym znaczeniu – obejmuje on wszystkie rodzaje instytucji szkolnictwa wyższego. Sieć UE powoływana jest przez KE i dotyczy realizacji wspólnej zintegrowanej długoterminowej strategii w obszarze kształcenia, ale związanej również z badaniami, innowacjami oraz odziaływaniem na społeczeństwo.

KreativEU (Knowledge & Creativity European University) to wspólna inicjatywa 11 instytucji szkolnictwa wyższego z Portugalii, Bułgarii, Czech, Niemiec, Włoch, Niderlandów, Polski, Rumunii, Słowacji, Szwecji i Turcji, mająca na celu utworzenie Uniwersytetu Europejskiego, który w centrum swoich działań dydaktycznych, badawczych i transferu wiedzy umieszcza potencjał twórczy wywodzący się z europejskiego dziedzictwa kulturowego.

W ramach konsorcjum opolska uczelnia będzie prowadziła współpracę dotyczącą innowacyjnego modelu edukacyjnego, w ramach którego powstać mają interdyscyplinarne i międzynarodowe kierunki kształcenia, kursy i szkoły letnie - w obszarach obejmujących m.in. dziedzictwo narodowe, architekturę, etnografię, nauki o żywności, materiałach, technologie immersyjne, sztuczną inteligencję, ekologię i planowanie krajobrazu, zrównoważony rozwój, ekonomię, marketing i zarządzanie.

Władze PO podkreślają, że zarówno studenci, jak doktoranci i pracownicy będą mogli płynnie przemieszczać się, aby studiować, szkolić się, uczyć, prowadzić badania, pracować lub świadczyć usługi we wszystkich instytucjach partnerskich. Poprzez działanie KreativeUE zwiększy się również możliwość uczestnictwa w zupełnie nowych formach dydaktycznych, czyli BiP - Blended Intensive Programme oraz COIL - Collaborative Online International Learning. W planie działań znajdują się także konferencje, festiwale studenckie oraz hackathony, czyli wydarzenia promujące innowacyjność, kreatywność i współpracę. Jest też oferta dla studentów studiów doktoranckich dotycząca mobilności oraz staży naukowych.

W konsorcjum zaplanowano także kursy w ramach kształcenia ustawicznego, wykłady otwarte oraz wydarzenia promujące tzw. life long learning. Zgodnie z komunikatem Komisji Europejskiej każde z nowych konsorcjów otrzyma do 14,4 mln euro na 4 lata. Swoją działalność rozpoczną jesienią.(PAP)

masz/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera