Uczelnie i instytucje

Kierunki: prawo, informatyka i lekarsko-dentystyczny - najpopularniejsze na podlaskich uczelniach

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na kierunki: prawo, informatyka i lekarsko-dentystyczny zgłosiło się najwięcej chętnych w tegorocznej rekrutacji na największe podlaskie uczelnie: Uniwersytet w Białymstoku, Politechnikę Białostocką i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Na największą uczelnię w regionie - Uniwersytet w Białymstoku - wpłynęło ponad 5 tys. zgłoszeń. UwB przygotowało na studiach I stopnia w sumie 2350 miejsc na 33 kierunkach.

Na UwB największym zainteresowaniem cieszy się prawo, na które zgłosiło się 575 chętnych. W pierwszej trójce znalazła się też filologia angielska z 455 zgłoszeniami oraz kryminologia - 370 chętnych. Wśród nowych kierunków największym zainteresowaniem cieszyła się biotechnologia, którą chce studiować 112 osób.

Na kryminologii jest też najwięcej chętnych na jedno miejsce - blisko 15. UwB wymienił też filologię angielską z językiem hiszpańskim, gdzie o jedno miejsce rywalizowało ponad osiem osób, natomiast na administracji – ponad siedem.

Politechnika Białostocka przygotowała 1852 miejsca na 29 kierunkach, głównie inżynierskich. Zarejestrowało się na nie blisko 2,8 tys. kandydatów. Jak podała uczelnia, wśród kandydatów jest 69 obcokrajowców, w tym 30 osób z Ukrainy.

Wśród najpopularniejszych kierunków na PB jest informatyka, na którą zarejestrowało się 494 chętnych na 210 miejsc. Na drugim miejscu jest budownictwo, gdzie o 180 miejsc walczyło 324 kandydatów, a na trzecim - logistyka z 309 chętnymi na 150 miejsc.

Uczelnia poinformowała, że dużą popularnością cieszyło się zarządzanie finansami i rachunkowość, gdzie o jedno miejsce walczyło ponad pięciu kandydatów czy architektura krajobrazu oraz informatyka i ekonometria, gdzie były ponad trzy osoby na jedno miejsce.

Z danych PB wynika, że duża konkurencja była na wydziale architektury, gdzie na kierunek architektura było średnio prawie dwóch kandydatów na miejsce, a na grafikę i architekturę wnętrz prawie trzech. Także kierunki oferowane przez wydział mechaniczny cieszyły się dużym zainteresowaniem, tu o jedno miejsce ubiegało się ponad dwóch kandydatów.

Na Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) - na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie w systemie internetowej rekrutacji zgłosiło się ponad 8,3 tys. osób na 16 kierunków kształcenia. Najwięcej chętnych - 20 osób na jedno miejsce - zarejestrowało się na kierunek lekarsko-dentystyczny, 17 na lekarski - poinformowała PAP Hanna Sarosiek z Biura Promocji i Rekrutacji UMB. Popularne są też: fizjoterapia, farmacja i pielęgniarstwo.

W czwartek rozpoczęła się rejestracja na studia niestacjonarne na UMB na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym.

Łącznie na pierwszy rok na wszystkich kierunkach studiów stacjonarnych i niestacjonarnych UMB przyjmie na nowy rok akademicki 1,5 tys. osób.

Nowością na UMB będą studia II stopnia na biostatystyce klinicznej w specjalnościach: biostatystyka oraz bioinformatyka w formule Double Degree. Sarosiek wyjaśniła, że będą się one kończyć nadaniem podwójnego dyplomu magistra: UMB oraz z Hasselt University w Belgii, na którym działa jeden z najważniejszych ośrodków biostatystycznych w Europie.(PAP)

Nauka w Polsce

swi/ kow/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera