ONZ: ok. 40 mln osób było nosicielami wirusa HIV w 2023 r.; 9 mln nie było leczonych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Prawie 40 mln osób było nosicielami wirusa HIV w 2023 r., z czego 9 mln nie było leczonych – podała we wtorek AP, publikując wyniki raportu agencji UNAIDS. Jak poinformowano, w ubiegłym roku co minutę umierała jedna osoba z powodu chorób związanych z AIDS.

Autorzy raportu odnotowali wzrost zakażeń w kilku regionach: na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, w Europie Wschodniej i Azji Środkowej oraz w Ameryce Łacińskiej. Po raz pierwszy większość nowych zakażeń wirusem HIV wystąpiła w krajach spoza Afryki Subsaharyjskiej.

Wśród blisko 40 mln osób żyjących z wirusem HIV na całym świecie 86 proc. wiedziało, że jest zarażonych, 77 proc. miało dostęp do leczenia, a u 72 proc. wirus został stłumiony.

W ubiegłym roku ok. 630 tys. osób zmarło z powodu chorób związanych z AIDS. Oznacza to znaczny spadek w porównaniu z 2,1 mln zgonów w 2004 r. Według raportu agencji ONZ liczba ta jest jednak ponad dwukrotnie wyższa od celu na 2025 r., który wynosi mniej niż 250 tys. zgonów.

W ramach tego samego zobowiązania liczba nowych zakażeń wirusem HIV ma być na poziomie 370 tys. w 2025 r. W 2023 r. liczba ta była trzykrotnie wyższa i wyniosła 1,3 mln.

Dyrektor nowojorskiego biura UNAIDS Cesar Nunez ogłosił, że nastąpiły postępy w leczeniu osób zarażonych wirusem HIV. Firmy farmaceutyczne stworzyły lek w formie zastrzyku, który jest podawany raz na sześć miesięcy. Dwie dawki, które wystarczą na cały rok, kosztują 40 tys. dol. Nunez zaapelował do producentów o udostępnienie leku po niższych cenach, aby był on dostępny powszechnie. Dodał, że w 2023 r. odnotowano także przypadki siedmiu osób zarażonych wirusem HIV, u których, po leczeniu z powodu białaczki, nie wykryto wirusa w organizmach.

Obecnie koszt rocznej terapii tabletkami, podawanymi codziennie, kosztuje ok. 75 dol.

UNAIDS opowiada się za badaniami mającymi na celu stworzenie szczepionki, która będzie zapobiegać AIDS.

W 2016 r. światowi przywódcy zapowiedzieli, że podejmą działania, które doprowadzą do eliminacji AIDS jako zagrożenia dla zdrowia publicznego do 2030 r. w ramach Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.(PAP)

mzb/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Vespa velutina. Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera