NASA: data powrotu astronautów statku Straliner na Ziemię wciąż nieznana

05.06.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH
05.06.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Dwoje astronautów pozostanie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do czasu, aż inżynierowie nie zakończą prac nad usterkami w ich statku Straliner firmy Boeing – podała w czwartek NASA. Data ich powrotu na Ziemie nie jest znana.

Barry "Butch" Wilmore - dowódca misji i Sunita "Suni" Williams dotarli do stacji kosmicznej 6 czerwca. Podczas ich lotu na ISS doszło do wycieku helu, a awarii uległo pięć z 28 silników. Tuż przed dokowaniem kapsuły astronautom udało się uruchomić dwa z nich. Amerykanie mieli przybywać na stacji przez siedem dni.

Podczas konferencji prasowej NASA poinformowała, że w ubiegłym tygodniu inżynierowie zakończyli testy zapasowego silnika na pustyni w Nowym Meksyku, aby móc zrozumieć, do jakich uszkodzeń doszło podczas zbliżania się kapsuły do stacji. Jak dodano, obecnie działają cztery silniki z pięciu, które uległy awarii.

NASA podała, że winę za wycieki helu i problemy z silnikami ponoszą uszkodzone uszczelki. Mark Nappi z Boeinga zapowiedział, że zespół przeprowadzi testowe odpalenie silników kapsuły w najbliższy weekend, gdy będzie ona zadokowana do stacji kosmicznej, aby móc zebrać więcej danych technicznych.

Steve Stich, szef programu komercyjnych lotów NASA, stwierdził, że koordynatorzy misji nie są jeszcze gotowi do ogłoszenia daty powrotu astronautów. "Wrócimy do domu, kiedy będziemy gotowi" – powiedział. Dodał, że celem jest sprowadzenie Wilmore'a i Williams z powrotem na pokładzie Starlinera. Stich przyznał, że obecnie są analizowane opcje awaryjne.

Przed lotem NASA informowała, że Starliner może pozostać zadokowany do ISS maksymalnie przez 45 dni. Para amerykańskich astronautów przebywa na stacji już 49 dni.

Lot Butcha i Suni jest pierwszym lotem testowym Boeinga z załogą na pokładzie. Był on dwukrotnie odwoływany. SpaceX przewozi astronautów od 2020 r.(PAP)

mzb/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera