Dr M. Sutkowski: realnie nowa szczepionka na koronawirusa pojawi się w listopadzie

08.08.2024. Członek Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP dr n. med. Michał Sutkowski przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Michał Sutkowski był gościem Studia PAP. PAP/Paweł Supernak
08.08.2024. Członek Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP dr n. med. Michał Sutkowski przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Michał Sutkowski był gościem Studia PAP. PAP/Paweł Supernak

Szczepionka na nową odmianę koronawirusa realnie powinna być w Polsce dostępna od listopada - mówił w czwartek w Studiu PAP dr Michał Sutkowski Prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Obecny wariant koronawirsua już się wymyka tym szczepieniom, które mieliśmy wcześniej - podkreślał ekspert.

"Realnie spodziewam, że szczepionka na nową odmianę koronawirusa będzie w listopadzie. Rząd zamówił tę szczepionkę i ona będzie. Powinni być też chętni do zaszczepienia. Osoby starsze bezwzględnie namawiam" - mówił w czwartek w Studiu PAP dr Michał Sutkowski, Prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Jak podkreślał ekspert z Uczelni Łazarskiego, najnowsza odmiana koronawirusa czyli +Flirt+ należy do grupy Omikronu czyli łagodniejszej.

"Koronawirus nigdy nie zniknął, a teraz się uaktywnił. Ale uaktywnił się na szczęście w formie Omikronu. Od dwóch i pół roku mamy do czynienia z koronawirusem w takiej lżejszej postaci. Grupa Omikronu, która teraz będzie nas atakowała, nazywa się Flirt" - tłumaczył

Sutkowski podkreślił, że w USA odnotowano już trzydzieści pięć przypadków tej odmiany. "Osoby szczególnie narażone to osoby starsze i dzieci. A także osoby, które niezależnie od wieku zmagają się z chorobą nowotworową, cukrzycą, otyłością, astmą oskrzelową" - podkreślił.

Objawy to kaszel, katar, ogólne zmęczenie, bóle kostno-stawowe. "To trochę przypomina grypę, która nas mocno atakuje" - ocenił.

Pytany o ochronę z poprzednich szczepień, Sutkowski mówił, że nawet osoby zaszczepione nie mają pełnej ochrony na odmianę +Flirt+. "Wirus będzie dawał objawy nawet u osób zaszczepionych. Ten wariant koronawirsua już się wymyka tym szczepieniom, które mieliśmy wcześniej. Nawet szczepionka ubiegłoroczna nie jest tak bardzo skuteczna na covid-19 w obecnej postaci" - mówił.

Sutkowski podkreślał, że koronawirus z nami zostanie i tak jak w przypadku grypy, powinniśmy się przygotować na regularne szczepienia.

"Czekamy na szczepionkę, które będzie odpowiadała na ten wariant, który jest teraz. To będzie trochę jak z grypą. Powinniśmy co roku szczepić się przeciwko grypie, ale za każdym razem ta szczepionka jest nieco zmieniona i podobnie będzie z koronawirusem" - podsumował.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała 25 lipca, że resort zdrowia złożył zamówienie na zmodyfikowaną szczepionkę przeciwko COVID-19, dostosowaną do nowego wariantu wirusa.

SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona u osób dorosłych m.in. gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem, ale może przebiegać bez objawów lub przy niewielkim ich nasileniu, a ostatnio także z nasilonymi objawami ze strony układu pokarmowego.

Od 31 sierpnia do czasu wydania nowych zaleceń przez ministra zdrowia nie będzie można zapisać się na wizytę i wykonać szczepienia przeciwko COVID-19 w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej i w aptekach. Powodem – jak wynika z komunikatu Ministerstwa Zdrowia – są terminy ważności szczepionek dostosowanych do podwariantu BA.4-5 i podwariantu XBB.1.5 koronawirusa. (PAP)

Nauka w Polsce, Jarema Jamrożek

 

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Specjalista chorób zakaźnych o wirusie polio w ściekach: nie ma powodów do obaw

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: POChP to 4. przyczyna zgonów ludzi na świecie, a wciąż jest mało znana

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera