Hiszpańscy naukowcy: Prawie 50 tys. Europejczyków zmarło z powodu upałów w 2023 r.

17.07.2023 EPA/GIUSEPPE LAMI
17.07.2023 EPA/GIUSEPPE LAMI

Prawie 50 tys. Europejczyków zmarło z powodu upałów w 2023 r., w tym najwyższy wskaźnik śmiertelności odnotowano w Grecji, we Włoszech i Hiszpanii – wynika z analizy naukowców z Barcelońskiego Instytutu Zdrowia Globalnego (ISGlobal). Ich zdaniem "zmiany klimatyczne należy postrzegać jako problem zdrowotny".

Wyniki badań zostały opublikowane w poniedziałek na łamach "Nature Medicine".

Raport został opublikowany w dniu, kiedy na obrzeżach Aten strażacy walczą z pożarami lasów, Francja wprowadziła ostrzeżenie przed upałami, a Wielka Brytania odnotowała prawdopodobnie najgorętszy dzień w roku.

Naukowcy oszacowali, że w Europie w ubiegły roku liczba przedwczesnych zgonów spowodowanych upałami wyniosła 47 690 i jest to drugi najwyższy wynik w okresie 2015-2023. Więcej odnotowano w 2022 r. – wówczas upały pochłonęły ok. 70 tys. ofiar.

Autorzy artykułu wskazali, że wskaźnik śmiertelności w 2023 r. byłby o 80 proc. wyższy, gdyby ludzie nie przystosowali się do rosnących temperatur w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Odnotowali, że wskaźnik śmiertelności z powodu upałów był najwyższy w Grecji i wyniósł 393 zgony na milion osób, kolejne miejsca zajęły Włochy (209 zgonów na milion) i Hiszpania (175 zgonów na milion).

Elisa Gallo, epidemiolog środowiskowy w ISGlobal i główna autorka badania, powiedziała w rozmowie z "The Guardian", że "liczba zgonów związanych z upałami jest nadal zbyt wysoka". Przypominała, że "Europa ociepla się dwa razy szybciej niż średnia światowa".

Według globalnych danych 2023 r. był najcieplejszy w historii na świecie i drugi najcieplejszy w Europie. Naukowcy spodziewają się, że 2024 r. zajmie jego miejsce w tym rankingu.

Podobnie jak w latach ubiegłych zespół z ISGlobal wykorzystał modele epidemiologiczne zastosowane do tygodniowych danych dotyczących temperatury i śmiertelności w 823 regionach w 35 krajach europejskich.(PAP)

mzb/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Tanzania potwierdziła wykrycie wirusa Marburg

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ Pierwsza operacja usunięcia guza mózgu przez oczodół

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera