Uczelnie i instytucje

Kalisz/ Ruszyła rekrutacja na kierunek lekarski na Uniwersytecie Kaliskim

Kalisz, Adobe Stock
Kalisz, Adobe Stock

W czwartek ruszyła rekrutacja na kierunek lekarski na Uniwersytecie Kaliskim im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Zainteresowani mogą rejestrować się na stronie uczelni do 15 września.

Uniwersytet Kaliski – jak powiedział PAP rzecznik prasowy Jakub Banasiak - otrzymał decyzję o przyznaniu uczelni 60 miejsc na jednolite studia magisterskie na kierunku lekarskim.

„Czekaliśmy na zielone światło z Ministerstwa Zdrowia i dzisiaj rozpoczynamy rekrutację” – powiedział w rozmowie z PAP rektor Uniwersytetu Kaliskiego prof. Andrzej Wojtyła.

„Wiem, że do rozpoczęcia zajęć pozostał miesiąc, jednak zdaję sobie również sprawę z tego, że wielu absolwentów szkół średnich czekało na nabór na naszej uczelni. Każdego dnia odbieraliśmy telefony z pytaniami o kierunek lekarski i dzisiaj mogę ogłosić rozpoczęcie rekrutacji. Bramka rejestracyjna będzie czynna do 15 września, zatem mam nadzieję, że wszyscy chętni zdążą wypełnić formularz” - powiedział.

W 2022 r. zgodę na uruchomienie kierunku lekarskiego dla kaliskiej uczelni wydał ówczesny minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jego uruchomienie krytykował samorząd lekarski. Zdaniem członków Naczelnej Izby Lekarskiej kierunki lekarskie za czasów PiS były otwierane na uczelniach kompletnie do tego nieprzygotowanych.

Chęć studiowania medycyny w Kaliszu w roku akademickim 2024/25 zgłosiło 1535 kandydatów, m.in. z Warszawy, Poznania, Gdańska, Torunia, Bydgoszczy, Łodzi i Zgorzelca. Na jedno miejsce przypadało ponad 25 chętnych. Uczelnia miała do dyspozycji łącznie 90 miejsc.

Pomimo uruchomienia kierunku, w ocenie NIL kaliska uczelnia nie miała odpowiedniej infrastruktury i zaplecza technicznego, a program studiów nie został dopasowany do standardów kształcenia. Te krytyczne uwagi spowodowały, że kontynuacja kierunku lekarskiego w Kaliszu była zagrożona.

Dlatego w kwietniu br. do Kalisza przyjechali eksperci z Państwowej Komisji Akredytacyjnej (PKA). Sprawdzili bazę, zapoznali się z tytułami naukowymi kadry uczelni i szpitala oraz przeprowadzili hospitacje na zajęciach z anatomii dla studentów kierunku lekarskiego.

W wyniku przeprowadzonej kontroli PKA wydała na początku sierpnia pozytywną ocenę programową na kształcenie przyszłych lekarzy w Kaliszu.

Według prof. Wojtyły to była bardzo słuszna decyzja, ponieważ dane pokazują, że w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada statystycznie niecałe 2,4 lekarza, w krajach Unii Europejskiej jest to ponad 3,8 lekarza. Wielkopolska pod tym względem plasuje się na ostatnim miejscu w kraju, bo na tysiąc mieszkańców przypada tam statystycznie 1,56 lekarza.

Region południowej Wielkopolski – zdaniem Wojtyły – jest szczególnie dotknięty zjawiskiem niedoboru kadry lekarskiej. W powiecie kaliskim pracuje 0,87 lekarzy na tysiąc mieszkańców.(PAP)

Ewa Bąkowska

bak/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera