Uniwersytet Kaliski będzie pierwszą uczelnią w kraju, która będzie współpracować ze Światowym Instytutem Bezpieczeństwa Pacjentów. Podpisano list intencyjny w tej sprawie – poinformował w sobotę PAP rzecznik prasowy uczelni Jakub Banasiak.
Uniwersytet Kaliski jest pierwszą w Polsce, a drugą w Europie po Hiszpanii, uczelnią medyczną, na której będzie działać instytut.
Celem współpracy – jak wyjaśnił Banasiak – będzie prowadzenie badań naukowych związanych z bezpieczeństwem pacjentów. Chodzi o stworzenie i doprowadzenie do inkluzywnego środowiska opieki zdrowotnej oraz podejmowania działań na rzecz prawa do bezpiecznej, wysokiej jakości i przystępnej cenowo opieki zdrowotnej.
Zdaniem pracowników kaliskiej uczelni nawiązana współpraca jest ważna dla studentów medycyny, pielęgniarstwa czy ratownictwa medycznego.
Współpraca będzie dotyczyć m. in. wymiany studentów, kadry akademickiej, naukowców i specjalistów, szczególnie w dziedzinie bezpieczeństwa pacjenta, e-zdrowia, powszechnego dostępu do opieki zdrowotnej oraz profilaktyki chorób niezakaźnych.
„Dzięki temu będzie możliwość wymiany wiedzy, doświadczenia i prowadzenia wspólnych badań naukowych w dziedzinie opieki zdrowotnej” – powiedział Banasiak.
List intencyjny w podpisali rektor uczelni, prof. Andrzej Wojtyła oraz Hussain Jafri – dyrektor generalny Światowego Sojuszu Pacjentów (World Patens Alliance).
The World Patients Alliance (WPA) jest amerykańską organizacją (z siedzibą w Waszyngtonie) non-profit oraz największą na świecie organizacją, której celem jest reprezentowanie organizacji pacjentów z szerokiego spektrum chorób i regionów. Zrzesza ponad 619 organizacji pacjentów w 132 krajach na wszystkich kontynentach. (PAP)
bak/ drag/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.