Powstały roboty sterowane grzybnią

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy stworzyli biohybrydowe roboty, w których elektronika połączona jest z grzybnią. Dzięki temu maszyny mają lepiej reagować na różne parametry naturalnego środowiska, np. na związki chemiczne obecne na polach.

Zespół z Cornell University na łamach magazynu „Science Robotics” (https://www.science.org/doi/10.1126/scirobotics.adk8019) opisał nietypowe roboty.

Maszyny wzbogacone zostały o grzybnię – tkankę, z której wyrastają owocniki, czyli np. grzyby, które się zbiera.

Rzecz w tym, że grzybnia ma zdolność silnego reagowania na różnorodne chemiczne i biologiczne bodźce i właśnie tę jej zdolność chcieli wykorzystać badacze.

„Łącząc grzybnię z elektroniką robota, byliśmy w stanie umożliwić biohybrydowej maszynie reagowanie na środowisko. W tym przypadku użyliśmy światła jako bodźca, ale w przyszłości będą to substancje chemiczne. Przyszłe roboty będą mogły wykrywać związki chemiczne w glebie pod uprawami i np. decydować, kiedy dodać więcej nawozu. Pomoże to złagodzić skutki uboczne nowoczesnego rolnictwa, takie jak szkodliwe zakwity glonów” – wyjaśnił kierujący zespołem prof. Rob Shepherd.

Jak dotąd powstały dwa roboty – jeden o miękkiej konstrukcji, przypominający pająka, i drugi – jeżdżący na kołach.

Roboty wzięły udział w różnych eksperymentach. Najpierw chodziły i toczyły się w odpowiedzi na naturalne, ciągłe zmiany w aktywności grzybni. Później badacze sterowali robotami, stymulując je światłem ultrafioletowym.

„Systemy żywe reagują na dotyk, światło, ciepło, nawet na nieznane bodźce. Jeśli ktoś chciałby zbudować roboty przyszłości, jak może sprawić, aby działały w nieznanym środowisku? Możemy wykorzystać żywe systemy, a gdy pojawi się jakikolwiek nieznany sygnał, robot na to zareaguje” – wyniki podsumował jeden z autorów wynalazku, Anand Mishra.(PAP)

Marek Matacz

mat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NASA: sonda kosmiczna Parker próbuje przelecieć najbliżej Słońca w historii

  • Fot. Adobe Stock

    Obecne starsze pokolenie jest znacznie zdrowsze od poprzednich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera