Pasywny chłód z polską Nagrodą Jamesa Dysona

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Technologia Kuuler, która może obniżać koszty chłodzenia radiacyjnego budynków, otrzymała fundusze na rozwój. Czteroosobowy zespół projektu wygrał polski etap konkursu o Nagrodę Jamesa Dysona.

Jak podano w komunikacie prasowym, technologia wykorzystuje naturalne zjawisko radiacji ciepła przez okno atmosferyczne, które pozwala schłodzić powierzchnię panelu. Po podłączeniu panelu do jednostki chłodzącej klimatyzacja odciążana jest z poboru prądu i dostarcza czyste, pasywne chłodzenie.

Kuuler opiera się na odbiciu promieniowania światła słonecznego zarówno w spektrum widzialnym, jak i podczerwieni z zakresu ok. 7-10 mikrometrów. W swoim wynalazku inżynierowie zastosowali do pokrycia paneli farbę stworzoną z wykorzystaniem molekuł siarczanu baru w odpowiednim rozmiarze. Dzięki temu podczerwień „przechodzi” przez powietrze nie ogrzewając go, co powoduje zwiększone rozpraszanie ciepła. To z kolei sprawia, że powierzchnia farby pozostaje chłodniejsza od temperatury otoczenia. Pokryte nią panele mogą zostać podpięte do większości systemów klimatyzacyjnych istniejących na rynku.

Fot. materiały prasowe

Inspiracją do powstania wynalazku był artykuł naukowy na temat promieniowania cieplnego. Członkowie zespołu postanowili połączyć siły, aby odtworzyć wspomniany tam eksperyment. Po pomyślnych wynikach postanowili rozwijać pomysł.

Zwycięzcy etapu krajowego konkursu otrzymali ponad 25 tys. zł na rozwój i wsparcie kolejnych kroków w komercjalizacji wynalazku.

Zespół tworzą: Piotr Bomba – lider prac badawczo-rozwojowych, prowadzi m.in. analizy zastosowań technologii Kuuler, Michał Kukulski – inżynier i główny projektant instalacji, odpowiada również za zamówienia komponentów, dr Marta Michalska-Domańska z Instytutu Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie pracująca nad ustabilizowaniem procesu wytwarzania farby i zwiększaniem jej efektywności oraz Agnieszka Biskup-Żbikowska zajmująca się pozyskiwaniem finansowania i współtworzeniem strategii rozwoju firmy.

„Startupy z obszaru deep-tech nie mają łatwo i cieszy nas bardzo, że rynek zaczyna dostrzegać naszą wartość. Wsparcie firm z tak silną marką jak Dyson jest nieocenione dla startupów, których droga do komercjalizacji jest kosztowna, długa i wyboista” – ocenia dr Michalska-Domańska, odpowiadająca w projekcie za efektywność nanocząstek.

Fot. materiały prasowe

Misją pomysłodawców jest znaczne obniżenie kosztów chłodzenia poprzez innowacyjny system odpowiedni zarówno do zastosowań przemysłowych, jak i odbiorców indywidualnych. Jak przypominają członkowie „garażowej” grupy, 30 proc. ludzi na świecie zmaga się z ekstremalnymi upałami. Popyt na klimatyzację ma zwiększyć się czterokrotnie w ciągu kolejnych 25 lat.

„Jestem przekonany, że Kuuler może w realny sposób przyczynić się do zmniejszenia odczuwanych społecznie skutków rosnącej na świecie temperatury” - mówi cytowany w komunikacie Andrzej Pakuła, inżynier marki Dyson.

Przed członkami zespołu są teraz prace B+R, które będą skupiać się na ustabilizowaniu procesu produkcji farby oraz podniesieniu jej efektywności. W najbliższym czasie czeka ich także pilotaż z partnerem komercyjnym. Po jego zakończeniu i uzyskaniu wyników zespół będzie mógł wrócić do rozmów z inwestorami, dla których pilotaż stanowi istotny punkt wyjścia do dalszych ustaleń.

„Projekt, który gremialnie uwiódł grono ekspertów z różnych dziedzin stanowi odpowiedź na palącą potrzebę, jaką w obliczu rozwijającego się kryzysu klimatycznego jest chłodzenie budynków. Na uwagę zasługuje również dostrzeżenie przez wynalazców ogromnej potrzeby nowych rozwiązań w obszarze usług i narzędzi medycznych. Szczególnie cieszy fakt szerokiego zainteresowania rehabilitacją medyczną nie tylko tą realizowaną w szpitalach, ale przede wszystkim tą prowadzoną w warunkach ambulatoryjnych” – podsumowała konkurs prof. dr hab. n. med. Dagmara Mirowska-Guzel z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, juror etapu krajowego.

Fot. materiały prasowe

W polskiej edycji wyróżniono również projekty: ReVitalize (Kacper Zajdel, Jakub Karwacki) – system, który uatrakcyjnia rehabilitację medyczną za pomocą gier ruchowych wykorzystujących biofeedback oraz Safer-visiON (Katarzyna Wcisło, Michał Pogorzelec, Igor Urbanik, Jakub Sznajder, Paulina Gajoch) – okulary dla osób niewidomych i słabowidzących wyposażone w kamerę i głośnik i połączone z aplikacją mobilną, która oferuje ostrzeganie o przeszkodach, pomoc przy przechodzeniu przez ulicę, korzystaniu z transportu publicznego oraz odczytywanie tekstów.

Zadanie w konkursie „Nagroda Jamesa Dysona” brzmi: „Zaprojektuj coś, co rozwiąże problem. Punktem wyjścia może być coś irytującego, z czym borykamy się na co dzień, lub też problem na skalę globalną. Ważne jest to, aby rozwiązanie problemu było skuteczne i dobrze przemyślane.”

Międzynarodowa lista 20 najlepszych prac wybranych przez inżynierów firmy Dyson zostanie ogłoszona 16 października. Zwycięzcy światowi zostaną wyłonieni 13 listopada.(PAP)

Nauka w Polsce

kol/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci rekomendują sześć priorytetowych projektów AI dla Polski

  • Fot. Adobe Stock

    GUS: w br. 5,9 proc. przedsiębiorstw deklarowało wykorzystanie technologii AI

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera