WHO: każdego roku 2,7 mln osób zostaje ukąszonych przez jadowite węże; w Afryce brakuje surowicy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Co 4-6 minut jedna osoba na świecie umiera z powodu ukąszenia przez węża. Ponad jedna trzecia ofiar to osoby poniżej 20 roku życia, głównie pracownicy rolni i dzieci. W wielu biednych rejonach świata, przede wszystkim w Afryce, brakuje surowicy, poinformował we wtorek w Genewie dr David Williams ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Afryka Subsaharyjska ma dostęp do około 2,5 proc. szacowanych potrzeb w zakresie leczenia ludzi ukąszonych przez jadowite węże. W tej części kontynentu ukąszenia jadowitych węży powodują ponad 30 tys. zgonów rocznie. Badania przeprowadzone przez południowoafrykański African Snakebite Institute sugerują, że dane te są mocno niedoszacowane i zgonów może być nawet ponad 50 tys.

Surowica jest w Afryce nie tylko trudnodostępna, ale też bardzo droga, co w praktyce czyni ją niedostępną dla potrzebujących. Ten niedobór spowodowany jest znacznym ograniczaniem produkcji przez wiele firm od lat 80. XX wieku. Lekarstwo to musi być zwykle przechowywane w chłodniach, co przy częstych przerwach w dostawie prądu w większości państw afrykańskich staje się problematyczne.

Na świecie każdego roku aż 2,7 mln ludzi zostaje ukąszonych przez jadowite węże. Szacuje się, że umiera nawet 138 tys. osób, powiedział dr Williams. Znacznie więcej osób - około 240 tys. rocznie - zostaje z tego powodu z trwałymi niepełnosprawnościami.

Mimo że istnieje około 3700 gatunków węży, tylko 15 procent z nich uważa się za niebezpieczne dla ludzi. W Afryce to żmija zygzakowata jest odpowiedzialna za najwyższy wskaźnik zgonów z powodu ukąszeń. Największym jadowitym wężem kontynentu afrykańskiego jest czarna mamba, która może osiągnąć długość 4,5 metra. Po jej ukąszeniu człowiek może umrzeć w ciągu 20 minut, jeśli nie zostanie mu podana surowica.

Wtorek był Światowym Dniem Wiedzy o Ukąszeniach Węży.

Tadeusz Brzozowski (PAP)

tebe/ san/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera