Wszechświat i jego tajemnice motywem przewodnim Szczecińskiego Festiwalu Kosmicznego

Źródło: materiały prasowe
Źródło: materiały prasowe

Obserwacje astronomiczne, warsztaty, 24-godzinny hackathon NASA Space Apps Challenge – w sumie kilkanaście punktów znalazło się w programie Szczecińskiego Festiwalu Kosmicznego, który potrwa niemal przez cały październik.

Udział jest bezpłatny, ale na część wydarzeń obowiązują zapisy. Organizatorem jest Stowarzyszenie „Iskry Nauki”.

„W harmonogramie znajdziemy 14 pozycji: od wydarzeń przeznaczonych dla rodzin z dziećmi, jak np. spotkanie przy planszówkach czy warsztaty robienia kolaży, po spotkania dla dorosłych, m.in. spotkanie ‘Nauka po głębszym’ w pubie, seans filmu Interstellar oraz sesje RPG. Program wzbogacony jest także o prelekcje popularnonaukowe oraz dyżury astronomiczne w Obserwatorium ZUT (Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie)” – poinformowały Naukę w Polsce Olga Sierawska i Anna Gauza – przedstawicielki Stowarzyszenia „Iskry Nauki”, które organizuje festiwal.

Źródło: materiały prasowe

Ponadto jednym z punktów programu jest Hackathon NASA Space Apps Challenge, który odbędzie się w dniach 5-6 października w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie. Jak przypomnieli organizatorzy, to międzynarodowy event, który odbywa się co roku w ponad 150 krajach. Podczas tego trwającego 24 godziny maratonu, uczestnicy (ludzie z różnych dziedzin: od programistów po naukowców i artystów), pracując w zespołach podejmują się rozwiązania problemu wybranego spośród tych zaproponowanych przez NASA dotyczących np. zmian klimatu, zanieczyszczenia środowiska czy eksploracji kosmosu.

„My na te 'problemy' mówimy Wyzwania, bo niełatwo jest opracować aplikację mobilną, materiały edukacyjne czy gry w tak krótkim czasie. Tutaj liczy się pomysł i sposób zaprezentowania go przed jury” – podkreśliła Anna Gauza.

Pełny program wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej. 

Stowarzyszenie Iskry Nauki jest organizacją, której głównym celem jest popularyzacja nauki. „Nasz zespół w głównej mierze składa się z osób związanych z edukacją. Chcemy promować naukę wśród społeczeństwa, pokazywać, że jest ona fascynująca i łatwa do zrozumienia, a wiemy, że robić można to na wiele przyjemnych sposobów. Stowarzyszenie jest dosyć młode - działa od kwietnia tego roku - ale funkcjonuje dosyć prężnie” – wskazała Anna Gauza.

Wydarzenia festiwalowe odbędą się w dniach 3-22 października.(PAP)

Nauka w Polsce

akp/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Astronom: najbliższe tygodnie to dobry czas na obserwacje jasnych planet

  • Fot. Adobe Stock

    PIE: w 2024 r. rekordowa liczbę rakiet wynoszących satelity na orbitę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera