Autostrzykawka opracowana w WAT trafi do produkcji

Automatyczna strzykawka, fot. WAT
Automatyczna strzykawka, fot. WAT

Automatyczna strzykawka do samodzielnego wykonywania zastrzyków domięśniowych w sytuacji zagrożenia życia, na przykład przez żołnierzy na polu walki, trafi do produkcji. WAT podpisał umowę licencyjną na korzystanie przez 10 lat z know-how i praw własności intelektualnej do swojego opracowania.

Jak poinformowała w piątek uczelnia, umowę między Wojskową Akademią Techniczną a spółką MediSensonic S.A. podpisano 26 września.

Strzykawkę „AS-bioWAT” można wykorzystać do podania morfiny lub innego leku dostarczanego przez firmy farmaceutyczne w typowych ampułkach insulinowych. Pozwala ona na samodzielne podanie w szybki i sprawny sposób (również przez odzież wierzchnią) leku domięśniowego w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego.

„Na współczesnym polu walki szczególnie ważna jest możliwość wykonania zastrzyku z wykorzystaniem jednej dłoni” – podkreślają cytowani w komunikacie na stronie uczelni dr hab. inż. Adam Bartnicki i dr hab. inż. Barbara Nasiłowska, którzy rozwinęli technologię do 5. poziomu gotowości technologicznej (zbliżony do prototypu).

Automatyczna strzykawka, fot. WAT

MediSensonic już w 2023 r. podpisała z uczelnią warunkową umowę licencyjną. Stanowiło to podstawę do ubiegania się o dofinansowanie w ogłoszonym przez Agencję Badań Medycznych „Konkursie dla przedsiębiorstw na opracowanie lub adaptację wyrobów medycznych, w tym rozwiązań cyfrowych, na potrzeby medycyny ratunkowej leczenia i rehabilitacji odniesionych obrażeń ze szczególnym uwzględnieniem medycyny pola walki, zdarzeń masowych i katastrof”.

Projekt „Autostrzykawka” jako jeden z sześciu dofinansowanych wniosków uzyskał najwyższą liczbę punktów i jednocześnie najwyższą kwotę dofinansowania ze środków publicznych - prawie 11,8 miliona złotych. W wyniku realizacji projektu technologia osiągnie najwyższy, czyli 9. poziom gotowości technologicznej i zostanie wdrożona do produkcji.(PAP)

Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

kol/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 14.11.2024. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Pełczyńska-Nałęcz: kolejna „Ścieżka SMART” będzie oceniana dwa razy szybciej

  • Wizualizacja projektu. Fot. materiały prasowe

    Badacze Politechniki Wrocławskiej opracowali wynalazek do budowy cegieł na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera