Lublin/ Pierwszy w Polsce zabieg embolizacji stawu kolanowego

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nowatorski zabieg embolizacji naczyń w stawie kolanowym u pacjentki z przewlekłym zapaleniem i bólem tego stawu wykonano w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 (USK4) w Lublinie. Zabieg wykonano dzięki współpracy radiologów i ortopedów. Pacjentka już po kilku dniach odczuła poprawę, ból ustąpił.

„Nasz szpital jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym z sukcesem przeprowadzono ten nowatorski zabieg” - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej rzeczniczka USK4 Alina Pospischil.

Embolizacja to małoinwazyjny zabieg polegający na wprowadzeniu do problematycznego, patologicznego naczynia cewnika z materiałem, który to naczynie zatyka, co powoduje jego redukcję lub eliminację.

W USK4 w Lublinie zastosowano tę metodę u pacjentki z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego i przerostem błony maziowej tego stawu. „Celem jest zamknięcie patologicznych naczyń, które powstają w procesie rozwoju tych chorób i nasilają objawy, głównie bólowe. Dochodzimy do zmienionego naczynia, umieszczamy materiał w postaci malutkich kuleczek i w ten sposób zamykamy nieprawidłowe naczynia krwionośne, zachowując te prawidłowe, które odżywiają staw. To prowadzi do zmniejszenia migracji różnych czynników zapalnych i tym samym zmniejszenia dolegliwości bólowych” – tłumaczył dr Maciej Szmygin z Zakładu Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii USK4.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, po wykonaniu nakłucia, które nie pozostawia blizny.

Obecna na konferencji pacjentka – pani Ewa - powiedziała, że poprawę odczuła już po kilku dniach, a potem było coraz lepiej. Mówiła, że zaryzykowała i zdecydowała się na innowacyjną metodę, ponieważ męczyła się z bólem kolana od ponad trzech lat, a zastosowane metody leczenia - m.in. artroskopia kolana, zastrzyki z osocza – nie przyniosły trwałej poprawy. „Nie miałam nic do stracenia, bo ból wciąż był. Cieszę się, że się zgodziłam, bo teraz bólu nie ma, mogę normalnie funkcjonować, myślę już do powrocie do pracy” – powiedziała.

Przeprowadzenie nowatorskiego zabiegu było możliwe dzięki współpracy lekarzy radiologów i ortopedów w USK4. Wymagało też m.in. przeprowadzenia szerokiej diagnostyki.

Według dr. Pawła Kuczyńskiego z Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji USK4 nowatorska metoda embolizacji może pomóc pacjentom z przewlekłym zapaleniem błony maziowej, których jest bardzo dużo i dla których do tej pory nie było wystarczająco skutecznych ortopedycznych metod leczenia.

„To jest taka choroba, która nieleczona prowadzi do ciężkich następstw, niemożności funkcjonowania np. w pracy, nawet do kalectwa. Pojawiło się rozwiązanie dla tych pacjentów, co daje szanse uniknięcia poważnych zabiegów ortopedycznych jak protezoplastyka stawów” – powiedział Kuczyński.

Procedura embolizacji w USK4 została już zaproponowana kolejnym pacjentom z przewlekłym bólem stawu kolanowego.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie jest największym szpitalem klinicznym w województwie lubelskim i dziewiątym pod względem wielkości w Polsce. To szpital wielospecjalistyczny, dysponujący w sumie ponad 820 łóżkami. W ubiegłym roku wykonano tam ponad 22,2 tys. operacji, a ponad 70,7 tys. pacjentów było tu hospitalizowanych.(PAP)

ren/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy chcą stworzyć model skóry, wykorzystując druk 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera