Jak i dlaczego kobiety znikają z historii nauki, kultury, edukacji i polityki? Konferencja naukowa - już w końcu listopada

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Historie kobiet znikających z nauki, sztuki, kultury, edukacji i polityki to temat konferencji naukowej, która w końcu odbędzie się w Warszawie w dniach 25-26 listopada. Kluczowym tematem będzie analiza mechanizmów zapominania, pomijania i wykluczania kobiet z historii.

Konferencję "POZA. Historie kobiet znikających z nauki – sztuki – kultury – edukacji – polityki" organizują: Instytut POLONIKA, Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN, Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego oraz czeskiego partnera – Instytut Masaryka i Archiwum Czeskiej Akademii Nauk (Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v. v. i.), a odbędzie się w Warszawie w siedzibie Instytutu Historii PAN w Warszawie 25 i 26 listopada. Udział w konferencji jest nieodpłatny i otwarty, odbywa się na podstawie zgłoszeń.

Jak przypominają organizatorzy, druga połowa XX i XXI wiek przyniosły intensywny rozwój badań nad historią kobiet, która ukazuje ich wielowymiarową rolę w różnych sferach życia. Mimo to wiele obszarów pozostaje nieodkrytych, a liczne postacie – marginalizowane lub wręcz pomijane w narracjach historycznych. Celem konferencji jest przywrócenie pamięci o konkretnych kobietach i uwypuklenie ich wkładu w rozwój społeczeństwa, z jednoczesnym wskazaniem przyczyn ich nieobecności w powszechnej świadomości. Kluczowym tematem będzie analiza mechanizmów zapominania, pomijania i wykluczania kobiet z historii. W myśl pojęć takich, jak "znikanie kobiet" (Agnieszka Graff, Świat bez kobiet) czy "kobiety niewidzialne" (Ewa Toniak, Olbrzymki), biorący udział w konferencji będą dociekać, dlaczego nadal niewiele wiemy o wielu zasłużonych kobietach i jakie są tego przyczyny.

W programie konferencji przewidziano 24 referaty, obejmujące różnorodne historie: losy kobiet z "Polskiej Szkoły Matematycznej" (prof. Danuta Ciesielska, IH PAN), życie młodej warszawianki przygotowującej się do ślubu w 1922 roku (prof. Tadeusz Epstein, IH PAN), działalność zapomnianej pisarki i dziennikarki Heleny Filochowskiej, propagatorki polskości w Algierii (dr Maria Bauchrowicz-Tocka, Instytut Studiów Kobiecych w Białymstoku), czy udział białostockich anarchistek w rewolucji 1905 roku (dr Aleksander Łaniewski, IH PAN). Poruszony zostanie również temat kobiet-redaktorek w polskiej prasie emigracyjnej (dr Elżbieta Nowosielska, IH PAN) oraz przemilczanych trudności życia kobiet wiejskich w Polsce Ludowej (dr Justyna Zajko-Czochańska, Uniwersytet w Białymstoku).

Wśród innych zagadnień znajdą się m.in. pytania o powody nieobecności Aliny Ślesińskiej w panteonie wybitnych rzeźbiarek (Alicja Gzowska, MNW), uznanie Alicji Halickiej za zapomnianą artystkę (Matylda Borcuch, Paris 1 Pantheon-Sorbonne) oraz wyzwania związane z "wymazywaniem" polskich malarek pracujących w Paryżu (Ewa Bobrowska, Terra Foundation for American Art). Dr hab. Luiza Nader (WBASK, ASP, Warszawa) podejmie próbę odpowiedzi na pytanie, jak przypadki biografii artystek takich jak Hanna Orzechowska wpływają na historię sztuki i czy przyczyniają się do trwałej zmiany w tej dyscyplinie.

Konferencja daje szansę na odkrycie zapomnianych biografii, a także na otwarcie nowych przestrzeni badawczych, co może znacząco wpłynąć na współczesne narracje historyczne oraz na społeczne postrzeganie roli kobiet w nauce i kulturze - sugerują organizatorzy.

Więcej informacji - na stronie wydarzenia.

Nauka w Polsce

zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Zmarł ceniony archeolog i prehistoryk prof. Janusz Krzysztof Kozłowski

  • 16.06.2023. Siedziba Muzeum w Jarosławiu -  Kamienica Orsettich. PAP/Darek Delmanowicz

    Jarosław/Muzeum zaprezentuje siekierkę sprzed prawie 3 tys. lat i kilkusetletnie topory

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera