Historia i kultura

70 lat temu rozpoczął działalność Pałac Młodzieży w Warszawie

Warszawa 1964. Pałac Młodzieży, zlokalizowany w PKiN, rozpoczął w latach 60. konstruowanie amatorskich motorynek, które powstawały pod okiem doświadczonych instruktorów; meg PAP/Afa Pixx/Mirosław Stankiewicz
Warszawa 1964. Pałac Młodzieży, zlokalizowany w PKiN, rozpoczął w latach 60. konstruowanie amatorskich motorynek, które powstawały pod okiem doświadczonych instruktorów; meg PAP/Afa Pixx/Mirosław Stankiewicz

5 kwietnia 1955 r. w Pałacu Kultury i Nauki rozpoczął działalność Pałac Młodzieży. W ciągu 70 lat w sekcjach, kołach zainteresowań i klubach PM swoje zainteresowania i pasje rozwijało ok. 350 tys. dzieci i młodzieży. Obecnie jest to największa w Polsce placówka wychowania pozaszkolnego.

Od samego początku zadaniem warszawskiego Pałacu Młodzieży było rozwijanie zainteresowań naukowych, artystycznych i społecznych oraz organizowanie wychowania fizycznego i wypoczynku młodzieży. Ważnym elementem tego procesu była kadra PM, która wykazywał się wysokimi kompetencjami i zaangażowaniem. Ten element jest charakterystyczny dla tej placówki do dziś. Od 1961 r. stałym elementem wakacji dzieci skupionych w sekcjach PM były wyjazdy do ośrodka wypoczynkowego w Pieczarkach.

Przez lata Pałac Młodzieży, w kraju i za granicą, rozsławiała "Gawęda", zespół reprezentacyjny ZHP, który przez wiele lat miał tam swoją siedzibę; pływacy trenujący na jednym z najnowocześniejszych niegdyś basenie, w sekcjach skoków do wody, pływania synchronicznego, ratownictwa i piłki wodnej; członkowie sekcji motoryzacyjnej, którzy zdobywali tytuły mistrzów Polski. W wielu ogólnopolskich konkursach wyróżniali się także miłośnicy modelarstwa, fotografii, sztuk plastycznych, muzyki, tańca, turystyki, sportów i młodzi naukowcy. Przez lata powstawały w PM nowe sekcje, a stare likwidowano lub przekształcano. Cały czas starano się nadążyć za tym, co interesowało młodzież. Każdego roku w zajęciach w PM bierze udział od 4000 do 5000 dziewcząt i chłopców w wieku od 6 do 19 lat.

Składki miesięczne za przynależność do sekcji PM były symboliczne, co sprawiało, że placówka ta była dostępna dla wszystkich. Dzieci z rodzin najbiedniejszych zwalniane były z opłat. Często zdarzało się, że liczba chętnych była większa niż liczba miejsc w sekcjach. Wtedy decydowało zaangażowanie i sumienność, PM był miejscem dla ambitnych młodych ludzi i bardzo przestrzegano tej zasady. Dzięki temu poziom zajęć był zawsze bardzo wysoki i dawał uczestnikom możliwość rozwoju.

Najaktywniejszym dano szansę wyróżnienia się, wprowadzając w 1958 r. trzystopniową (Brązową, Srebrną i Złotą) Odznakę Pałacu Młodzieży. Do jej zdobywania mógł przystąpić każdy uczestnik, który ukończył trzynasty rok życia. Nie było to jednak łatwe, wymagało sporego nakładu pracy. Każde zadanie było inne i związane z tematem sekcji, do której uczęszczał kandydat do otrzymania odznaki. Należało wykazać się kreatywnością w wymyśleniu tematu zadania a później pracowitością w jego realizacji, co trwało przeważnie kilka miesięcy. Obecnie przyznawane są trzy odznaki Pałacu Młodzieży: Mała Odznaka PM, Złota Odznaka PM, Honorowa Odznaka PM. Do dziś 940 osób zdobyło Złotą Odznakę PM.

Zgodnie ze Statutem Pałacu Młodzieży, zatwierdzonym w 2018 r. przez Radę Pedagogiczną, PM jest pozaszkolną placówką oświatowo-wychowawczą, której organem prowadzącym jest m.st. Warszawa, a organem sprawującym nadzór pedagogiczny – Mazowiecki Kurator Oświaty. Organami wspomagającymi kadrę kierowniczą Pałacu Młodzieży są Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Samorząd Uczestników.

14 kwietnia w Teatrze Wielkim w Warszawie odbędzie się spektakl "Pałac przyszłości", będący częścią obchodów jubileuszu 70-lecia Pałacu Młodzieży. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął prezydent Warszawy i Rzecznik Praw Dziecka.

Tomasz Szczerbicki (PAP)

szt/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 03.09.2002 Na zdjęciu fragmenty naczyń glinianych z XI wieku wydobytych w czasie badań archeologicznych prowadzonych w miejscowości Łosień k/Dąbrowy Górniczej. PAP Roman Koszowski

    Od uczt na złotej zastawie do spleśniałego chleba. Co jadano za Bolesława Chrobrego

  • 31.03.2025. Znaleziony w bryle gliny oderwanej od klifu na wybrzeżu Bałtyku sztylet z wczesnej epoki żelaza prezentowany w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, 31 bm. Bogato zdobiony sztylet pochodzi prawdopodobnie sprzed ok. 2800 lat, z okresu halsztackiego. Zabytek został odnaleziony przez członków Stowarzyszenia na rzecz ratowania zabytków im. Św. Korduli. PAP/Marcin Bielecki

    Zachodniopomorskie/ Wstępne badania sztyletu znalezionego na plaży potwierdziły jego historyczność

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera