Na pytanie, jak technologia może pomóc w byciu ekologicznym, odpowiedzą eksperci podczas kongresu E-know na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wśród tematów spotkania będą również kwestie etycznego wymiaru sztucznej inteligencji i ekologii w kosmosie.
Wydarzenie odbędzie się w czwartek w budynku Auditorium Maximum UJ i będzie otwarte dla każdego. W trakcie 6-godzinnego kongresu zaplanowano dyskusje z ekspertami Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej i popularyzatorami wiedzy spoza tych uczelni. Eksperci odpowiedzą na pytanie, jak technologia może pomóc w ekologii, podejmą też temat ekologii w kosmosie, zanieczyszczenia Bałtyku i zrównoważonej mobilności.
Wykład główny pt. "Od papierosa do kryzysu klimatycznego" poprowadzi chemik dr inż. Konrad Skotnicki, znany jako "doktor z tiktoka". Popularyzator nauki zwróci uwagę na podobieństwa łączące działania dezinformacyjne dotyczące niegdyś palenia tytoniu oraz współczesne szerzenie dezinformacji o zmianach klimatu. Powie też o taktykach wykorzystywanych przez korporacje do tworzenia teorii spiskowych.
3. kongres E-know będzie również dotyczyć sztucznej inteligencji. Podczas panelu "Społeczeństwo 3.0: Rewolucja czy planowany postęp?" specjaliści z UJ i AGH zastanowią się nad tym, czy obecny rozwój technologii da się uregulować i przewidzieć, porozmawiają o etycznym wymiarze rozwoju AI, regulacjach prawnych oraz wykorzystaniu sztucznej inteligencji w medycynie. W dyskusji wezmą udział specjaliści z prawa, medycyny i systemów teleinformatycznych.
W ramach wydarzenia Centrum Edukacji Klimatycznej przeprowadzi drugi Krakowski Test Wiedzy o Klimacie. Podczas kongresu zaplanowano też gry i warsztaty poruszające najważniejsze wątki klimatyczne. Wydarzenie odbędzie się w godz. 9-15.
Kongres ekologiczny E-know ma charakter popularnonaukowy, organizowany jest przez Uniwersytet Jagielloński. Współorganizatorami wydarzenia są Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Urząd Miasta Krakowa. Partnerem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.(PAP)
juka/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.