Do finału XX edycji konkursu Popularyzator Nauki weszły 23 osoby, zespoły i instytucje, których działania systematycznie prezentowaliśmy w ostatnich tygodniach. Zwycięzców poznamy już 11 grudnia.
"Cieszą zgłoszenia, które dotyczą nie tylko popularnych dotychczas nauk ścisłych, ale też nauk prawnych czy językoznawstwa. Imponują ludzie, którzy tworzą nowe inicjatywy, albo którzy mają w istniejących organizacjach efekt mnożnikowy: wpływają na innych" - komentują jurorzy.
Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce, wydawany przez Fundację Polskiej Agencji Prasowej. Nagradzani są w nim ludzie i instytucje, którzy popularyzują naukę, pomagają innym bliżej poznać i lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące wokół człowieka, przybliżają najnowsze wyniki badań naukowych, dzielą się wiedzą i pasją naukową z ludźmi, niezależnie od ich wieku, poziomu wykształcenia i kariery zawodowej odbiorców.
Nagrody zostaną przyznane w pięciu kategoriach: "naukowiec" (gromadzącej osoby popularyzujące naukę od stopnia doktora wzwyż); "animator" (osoby prowadzące indywidualną działalność popularyzatorską, bez stopni ani tytułów naukowych); "zespół" (zespoły osób popularyzujących naukę); "instytucja" (np. instytuty, jednostki uczelni, organizacje pozarządowe, centra nauki) oraz "media".
W tegorocznej edycji do konkursu zakwalifikowały się 94 zgłoszenia.
Oceniała je Kapituła złożona z przedstawicieli środowiska naukowego, popularyzatorów nauki i przedstawicieli portalu Nauka w Polsce. Obradom przewodniczy prof. Michał Kleiber - przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji, jeden z inicjatorów konkursu. Zgłoszenia oceniają: Dariusz Aksamit - działacz Marszu dla Nauki, Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik, dr Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej; prof. Andrzej Katunin z Politechniki Śląskiej, Iwona Kieda z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, red. Krzysztof Michalski – dziennikarz naukowy, prof. Robert Mysłajek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, dr Magdalena Osial z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN; prof. Piotr Sułkowski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Michał Szydłowski - założyciel Laboratorium Pana Korka, Ewelina Walendziak-Genco - zastępczyni dyrektora Departamentu Analiz Strategicznych i Popularyzacji Nauki MNiSW, prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska - dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki na Politechnice Śląskiej oraz przedstawiciel redakcji serwisu Nauka w Polsce.
W pierwszym etapie ocen Jury wyłoniło 23 finalistów. Ich dokonania i działania były prezentowane w serwisie Nauka w Polsce PAP. W taki sposób redakcja promuje najlepsze wzorce i pomysły na popularyzację.
W kategorii Animator opisaliśmy aktywność skupionego na wulkanach Bartłomieja Krawczyka; Dagmary Bożek z Instytutu Geofizyki PAN, która propaguje wiedzę o polskim polarnictwie, oraz Mariusza Meusa - zwanego też Panem Południkiem (Honorowy Południk Krakowski), który przybliża "po ludzku" zagadnienia geodezji, astronomii i geofizyki.
W kategorii Instytucja do finału weszły: Europejska Fundacja Kosmiczna (organizator jednego z najważniejszych światowych wydarzeń kosmiczno-robotycznych: European Rover Challenge); "EC1 Łódź - Miasto Kultury w Łodzi" Centrum Nauki i Techniki, Klub Astronomiczny Almukantarat i Instytut Genetyki Człowieka PAN.
Liczna jest grupa finałowa w kategorii Naukowiec. Tworzą ją Maciej Mulak - prof. Politechniki Wrocławskiej (popularyzowane przez niego dziedziny to zwłaszcza fizyka, historia nauki); autor bloga "Świat Wody" dr Sebastian Szklarek z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN; dr Tomasz Miller z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ, który zajmuje się matematyką i fizyką; dr Dominika Kuźma z Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN; dr hab. prof. UŚ Katarzyna Wyrwas z Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego - twórczyni Poradni Językowej; i zawodowy popularyzator nauki dr Mariusz Gogól, który koncentruje się na naukach biologicznych.
W kategorii Zespół opisaliśmy dokonania zespołu ekspertów Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB, Strefy Naukowej Festiwalu Fantastyki Pyrkon, zespołu Archeowieści, zespołu Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej (ODIM) oraz zespołu badaczy z Uniwersytetu Łódzkiego - autorów projektu "W stronę dostępności".
W kategorii Media do finału weszły: redakcja miesięcznika Delta, Krzysztof Poznański - autor Naukowo TV; Katarzyna Juszkiewicz z Polskiego Radia Katowice; Redakcja Pulsara - portalu popularnonaukowego (wydawca: Polityka) oraz National Geographic Polska.
Zwycięzców w poszczególnych kategoriach oraz laureata nagrody głównej poznamy 11 grudnia br. Uroczystość będzie transmitowana.
Przez 19 lat w konkursie nagrodzono dziesiątki znakomitych popularyzatorów, m.in. filozofa przyrody ks. prof. Michała Hellera, neurobiologa prof. Jerzego Vetulaniego, popularyzatora wiedzy medycznej prof. Piotra Rzymskiego z AM w Poznaniu, autora telewizyjnych programów Wiktora Niedzickiego, popularyzatora astronomii Karola Wójcickiego, duet "Crazy Nauka", twórców portalu "Nauka o klimacie", a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego czy Centrum Popularyzacji Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Przy okazji każdej edycji Popularyzatora Nauki redakcja serwisu Nauka w Polsce przyznaje nagrodę im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. Do tej nagrody nie można się zgłosić. Przyznawana jest np. rzecznikom prasowym, biurom prasowym czy biurom informacji i promocji jednostek naukowych - albo samym jednostkom naukowym lub badawczym, które wyróżniają się na tle innych pod względem współpracy z mediami.
XX edycja konkursu PN finansowana jest ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II.
Nauka w Polsce
zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.