Uczelnie i instytucje

Kraków/ Politechnika Krakowska szykuje się do obchodów 80-lecia

31.03.2021. Kampus Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, 31 bm. w Krakowie. (olm) PAP/Łukasz Gągulski
31.03.2021. Kampus Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, 31 bm. w Krakowie. (olm) PAP/Łukasz Gągulski

Pierwsze w Polsce zawody betonowych kajaków, konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną przyszłego kampusu w Czyżynach, malowanie murali, a także liczne wystawy i spotkania okolicznościowe – tak zapowiada się program obchodów 80-lecia Politechniki Krakowskiej w 2025 r.

„W przyszłym roku będzie wiele, wiele ciekawych wydarzeń (...).W każdym miesiącu coś się będzie działo. Każdy miesiąc będzie dla każdego wydziału oddzielnym świętem” – zapowiedział we wtorek rektor uczelni prof. Andrzej Szarata.

Jubileusz odbędzie się pod hasłem „Nauka – Technika - Kultura – Sztuka". Jak podkreślił rektor, Politechnika Krakowska (PK) to nie tylko nauka i największy w kraju wydział kształcący na kierunku budownictwo, ale uczelnia to i kultura i sztuka – uczelnia prowadzi własne muzeum w zabytkowym budynku dawnego aresztu, a Wydział Architektury ukończyło wiele wybitnych osób. Wśród absolwentów uczelni tacy artyści jak m.in. Marek Grechuta, Zdzisław Beksiński, Ewa Demarczyk, Andrzej Mleczko.

Preludium do obchodów jest zgłoszenie do 82. Konkursu Szopek Krakowskich konstrukcji inspirowanej architekturą i tradycjami PK. Autorem tej szopki jest utytułowany mistrz szopkarstwa Filip Fotomajczyk. Dwumetrowa budowla czerpie m.in. z zabytkowej architektury koszar arcyksięcia Rudolfa, w których mieści się dziś główny kampus politechniki.

Oficjalna inauguracja jubileuszu odbędzie się uroczystym posiedzeniem senatu uczelni 13 stycznia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Tego dnia otwarta zostanie wystawa fotografika Jana Zycha, od 50 lat kronikarza dziejów uczelni. Wiosną fotograficzna opowieść o politechnice przeniesie się w przestrzeń miasta.

Wśród głównych punktów programu obchodów są m.in. pierwsze w Polsce międzynarodowe zawody betonowych kajaków (Kraków Concrete Canoe Competition) na torze Kolna w czerwcu; konkursy na murale uczelni – pierwszy już ogłoszony, zwycięska praca znajdzie się na ścianie Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki; Bieg Kościuszkowski ulicami Krakowa (marzec); wystawa +Osobowości 80-lecia Politechniki Krakowskiej+ (luty), prezentująca 80 wybitnych postaci uczelni.

Ważnym wydarzeniem w 2025 r. będzie – jak zapowiedział rektor – organizacja międzynarodowego konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej kampusu Politechniki Krakowskiej, który powstanie w Czyżynach. Ogłoszenie wyników nastąpi podczas Biennale Architektury w październiku.

W 2025 r. uczelnia zamierza też kłaść większy nacisk na współpracę międzynarodową m.in. promując swoje osiągnięcia w Stanach Zjednoczonych. W ramach partnerstwa Poland in Silicon Valley Center for Science, Innovation, and Entrepeneurship (pol. Polska w Dolinie Krzemowej Centrum Nauki, Innowacji i Przedsiębiorczości) krakowska uczelnia pokaże w Dolinie Krzemowej m.in. technologie dla zeroemisyjnego budownictwa nowej generacji, innowacyjne biokompozyty dla medycyny i implantologii, polimerowe złącza podatne m.in. do ochrony antysejsmicznej, hiperkompleksowe sieci neuronowe, rozwiązania z obszaru energetyki wodorowej czy autonomiczne systemy energetyczne oparte na OZE.

Historia PK zaczęła się zaraz po wyzwoleniu Krakowa w 1945 r. od powołania na ówczesnej Akademii Górniczej trzech wydziałów politechnicznych – Architektury, Inżynierii i Komunikacji. Głównym inicjatorem powołania pod Wawelem uczelni politechnicznej był profesor Izydor Stella-Sawicki, późniejszy pierwszy jej rektor.

Obecnie na uczelni funkcjonuje osiem wydziałów, gdzie uczy się prawie 12 tys. studentów i pracuje niecałe 2 tys. osób. PK liczy prawie 120 tys. absolwentów.(PAP)

bko/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 11.03.2021. Kampus Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Akademia Wychowania Fizycznego (AWF) zmieniła nazwę

  • 19.12.2024. Dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej prof. Małgorzata Tafil-Klawe (L), odbierający tytuł doktora honoris causa, prof. Marek Harat (C) oraz rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski (P) podczas jubileuszowego, 500. posiedzenia Senatu Politechniki Bydgoskiej w siedzibie uczelni. PAP/Tytus Żmijewski

    Neurochirurg prof. Marek Harat doktorem h.c. Politechniki Bydgoskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera