Minister nauki Dariusz Wieczorek powiedział w czwartek w Studiu PAP, że w UE pojawiają się głosy, by kraje europejskie przeznaczały 3 proc. swojego PKB na badania, rozwój i naukę. Zapewnił, że jego resort będzie dążył do tego, by w Polsce odsetek PKB przeznaczony na naukę wzrastał.
Zapytany o wyliczenia podane wcześniej przez wiceministra nauki Marka Gzika, że realny budżet to 1,07 proc. PKB na naukę (1,13 proc., jeśli doliczy się obligacje), a więc zmniejszył się on w porównaniu z rokiem poprzednim, minister Wieczorek odparł: "Tak, ale ja bym do tego podszedł jednak w liczbach bezwzględnych i zwrócił uwagę, jakie są nakłady. (...) Jeżeli nakłady stricte na naukę były na poziomie 30 miliardów, 31, 29 za rządów poprzedników, a my w roku 2024 zwiększamy je o 7 czy 8 miliardów złotych, razem z obligacjami, to najlepiej świadczy o tym, jak podchodzimy do tego tematu. To jest wzrost 22 proc. rok do roku".
Dodał, że trzeba poczekać na ostateczne zatwierdzenie przyszłorocznego budżetu (głosowanie w Sejmie nad projektem budżetu zaplanowane jest na piątek). Zwrócił jednak uwagę, że jeśli doliczy się do tego nakłady prywatnych przedsiębiorstw to już jest około 1,5 proc. PKB przeznaczonego na naukę. "Natomiast na pewno będziemy dążyli i jest pełna świadomość, żeby udział (...) nauki w PKB wzrastał" - powiedział.
"Biorąc pod uwagę całą Europę, są głosy takie, że powinniśmy w krajach europejskich wydawać rzeczywiście około 3 proc. PKB każdego kraju na badania, rozwój, naukę, żeby Europa również technologicznie doganiała inne kraje" - wskazał.
Przyznał, że Polska ma w tej dziedzinie wiele do nadrobienia. Podkreślił przy tym, że trzeba "mocno walczyć o pieniądze z budżetów europejskich".
"KPO (Krajowy Program Odbudowy - przyp. PAP) żeśmy stracili, bo mogliśmy mieć z tego 10 proc., czyli 27 miliardów na naukę. (...) Nasi poprzednicy tego nie zrobili. My, co można, próbujemy wyrywać, żeby na naukę te środki zdobywać, no ale już w tej chwili wielkiej rewizji dokonać nie możemy" - podsumował.
Już w ubiegłym tygodniu w Brukseli minister Wieczorek powiedział PAP, że z polskiego Krajowego Planu Odbudowy na naukę przeznaczone zostanie tylko 5,5 mld zł. Winą za to obarczył poprzedni rząd, który jego zdaniem nie przykładał wielkiej wagi do środków na badania i innowacje.
Rozmawiał Adrian Kowarzyk (PAP)
Nauka w Polsce
amk/ akp/ abu/ agt/ jpn/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.