10 zespołów badawczych będzie współpracować na rzecz rozwoju epidemiologii

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ujednolicenie metod badawczych, aby działać na rzecz rozwoju badań epidemiologicznych, a przez to zdrowia publicznego - to jeden z celów porozumienia, które zawarło 10 polskich zespołów badawczych - poinformował we wtorek Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB).

UMB było inicjatorem tego porozumienia. Podpisali je także przedstawiciele zespołów badawczych z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Narodowego Instytutu Onkologii, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu - poinformował we wtorek w komunikacie UMB.

Zespoły badawcze z różnych dyscyplin chcą ujednolicać metody prowadzonych badań, by można je było ze sobą porównywać, wykorzystywać do formułowania wniosków, a przez wyniki tych badań działać na rzecz poprawy zdrowia publicznego, populacyjnego.

"Jeżeli te badania będziemy robić w tym samym standardzie, to będą one porównywalne między sobą" - podkreśla cytowany w komunikacie uczelni inicjator porozumienia, prorektor UMB ds. medycyny prewencyjnej i otwartej nauki oraz kierownik projektu badawczego Białystok Plus, które jest badaniem populacyjnym stanu zdrowia mieszkańców Białegostoku.

Prof. Kamiński wyjaśnił PAP, że zespoły badawcze, które podpisały porozumienie zajmują się różnymi tematami; wszystkie są w grupie jednostek, które na swoje badania dostały granty z Agencji Badań Medycznych.

Kamiński wskazał, że we współpracy chodzi o to, aby badania były przeprowadzane metodami, które pozwalają z nich korzystać także innym zespołom, a przez to ma być możliwe wspólne działanie na rzecz rozwoju polskiej epidemiologii. Zaznaczył, że dotychczas taka współpraca wcale nie była standardem, jednostki skupiały się raczej na swoich pracach. Dodał, że łączenie metodologii, wykorzystywanie baz danych, możliwość wymiany, dają szanse na głębsze poznawanie analizowanych problemów, wyciąganie wniosków. Naukowcy chcą w ten sposób mieć wiedzę np. na temat trendów zdrowotnych, a przez to np. pokazywać konieczne działania profilaktyczne.

Porozumienie ma to także włączać polskie badania epidemiologiczne do międzynarodowych i pomagać np. we współpracy z biznesem.

Prof. Karol Kamiński poinformował, że współpracą są zainteresowane także inne jednostki, które się do porozumienia zgłaszają.(PAP)

kow/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pył drogowy w centrum Warszawy ma wysokie stężenie substancji rakotwórczych

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste pomogły szczurom po udarach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera