Istnieje duże ryzyko wymarcia wielu gatunków drzew z Amazonii

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Aż 47 proc. gatunków drzew rosnących w Amazonii, w jej części należącej do Ekwadoru - jest zagrożonych, a 14 proc. jest zagrożonych krytycznie - twierdzą naukowcy z ekwadorskiego Universidad de las Americas na łamach "The Plants, People, Planet".

Ryzyko wymarcia dotyczące endemicznych (występujących wyłącznie na jednym, określonym obszarze) gatunków drzew związane jest nie tylko z czynnikami zewnętrznymi, jak wylesianie, ale ma też związek ze złożonymi relacjami z innymi organizmami w ich środowisku.

Według nowego badania największe ryzyko wymarcia dotyczy drzew dających mniejsze owoce. Jest tak dlatego, że zmniejsza się liczebność konkretnych gatunków zwierząt, które przyczyniają się do rozsiewania nasion drzew.

"Oszacowując ryzyko wymarcia danego gatunku należy uwzględniać istotne cechy ekologiczne, np. te, które mają związek z reprodukcją albo strategiami wpływającymi na historię życia" - komentuje współautorka analiz, dr María-José Endara.

Wyniki badania stawiają pod znakiem zapytania skuteczność strategii ochrony na obszarach chronionych formalnie. "Na przykład stwierdziliśmy, że niektóre populacje endemicznych gatunków drzew doświadczają wysokiego poziomu zagrożenia z powodu wylesiania w obrębie Yasuní National Park, największego ikonicznego obszaru chronionego w Amazonii w części ekwadorskiej" - mówi dr Juan Ernesto Guevara-Andino.

Więcej - w publikacji. (PAP)

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Tanzania potwierdziła wykrycie wirusa Marburg

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ Pierwsza operacja usunięcia guza mózgu przez oczodół

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera