Uczelnie i instytucje

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący wiz, m.in. dla studentów zagranicznych

18.12.2024. Premier Donald Tusk (C) podczas posiedzenia rządu w KPRM w Warszawie. PAP/Paweł Supernak
18.12.2024. Premier Donald Tusk (C) podczas posiedzenia rządu w KPRM w Warszawie. PAP/Paweł Supernak

Rząd przyjął w środę projekt nowelizacji ustawy przygotowywanej przez MSZ, która pozwoli wyeliminować nieprawidłowości w systemie wizowym RP, m.in. uporządkuje kwestię wydawania wiz dla studentów zagranicznych. Wprowadzony zostaje limit cudzoziemców kształcących się na danej uczelni.

Rząd przyjął w środę projekty nowelizacji ustaw, które wzmacniają ochronę polskiej granicy i przeciwdziałają zjawisku wykorzystywania migracji przez Białoruś do przerzutu migrantów do UE. Jeden z czterech projektów dotyczy wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym RP. Dokument przygotował resort spraw zagranicznych.

Rząd chce, "by nowe przepisy ograniczyły proceder wykorzystywania polskich wiz w innym celu niż ten, w którym zostały wydane. Przyjęte rozwiązania mają także przyczynić się do zmniejszenia obciążenia polskich konsulatów".

Wśród najważniejszych rozwiązań projektu wymieniono reformę systemu wydawania wizy krajowej dla studentów oraz systemu wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zmiany obejmą także system korzystania z mobilności studenta.

Zgodnie z projektem każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

Rektor uczelni lub kierownik jednostki prowadzącej studia będzie musiał niezwłocznie zawiadomić pisemnie konsula, który wydał cudzoziemcowi wizę krajową w celu odbycia studiów, o niepodjęciu studiów przez tego cudzoziemca.

Ma zostać wprowadzony limit cudzoziemców kształcących się na studiach na danej uczelni. Przewidziano, że "liczba cudzoziemców kształcących się na studiach w danym roku akademickim w danej uczelni nie może być większa niż 50 proc. ogólnej liczby studentów tej uczelni. Uczelnia, w której liczba cudzoziemców jest większa niż 50 proc. ogólnej liczby studentów w tej uczelni, nie prowadzi przyjęć cudzoziemców na studia do czasu, gdy liczba ta zmaleje do 50 proc. ogólnej liczby studentów".

Nowe przepisy ograniczają też dostęp do możliwości ubiegania się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Chodzi o posiadaczy wiz i dokumentów pobytowych wydanych przez inne państwo członkowskie albo polskich wiz wydanych np. w celu tranzytu, udziału w imprezach kulturalnych i sportowych, studiów itp.

Nowe przepisy mają wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Część przepisów zacznie obowiązywać w terminie późniejszym, aby umożliwić właściwym podmiotom przygotowanie się do wprowadzenia zmian.

Nieprawidłowości w polskim systemie wizowym opisano m.in. w raporcie Najwyższej Izby Kontroli oraz w opracowanej przez międzyresortową grupę roboczą "Białej Księdze". Zaproponowane rozwiązania wpisują się w założenia rządowej strategii migracyjnej Polski na lata 2025–2030.

"Setki tysięcy wiz wydawano tym, którzy na przykład udawali, że będą studiować na polskich uczelniach. (…) My jesteśmy absolutnie otwarci na wszystkich z całego świata, którzy chcą studiować na polskich uczelniach. Ale wprowadzamy taki wymóg, który uniemożliwia wykorzystywanie tego przez organizatorów nielegalnej migracji" – powiedział premier Donald Tusk po środowym posiedzeniu Rady Ministrów, podczas którego przyjęto nowelę wspomnianych ustaw. (PAP)

zan/ abu/ jpn/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Senat za ratyfikacją porozumienia w sprawie programu wymiany uniwersyteckiej

  • Fot. Adobe Stock

    Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera