TSUE: stypendium Erasmus+ dla studenta nie może być wliczane w dochody jego rodzica

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Stypendium przyznawane studentowi w ramach programu Erasmus+ nie powinno być wliczane do dochodów rodzica, na którego utrzymaniu on pozostaje. Rodzic z tytułu tych dochodów nie powinien tracić prawa do dotychczasowych przywilejów podatkowych – orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.

Chodzi o sytuację w Chorwacji, jeszcze sprzed dekady, gdzie student otrzymał grant w ramach unijnego programu Erasmus+ w celu podjęcia studiów w Finlandii. Chorwacki urząd podatkowy wliczył to stypendium do dochodów matki studenta i poinformował ją, że odebrał jej prawo do odliczenia podatkowego na dziecko. Uzasadniono to tym, że udzielenie grantu zwiększyło jej dochody i przekroczyła próg uprawniający ją do zwrotu podatkowego.

Sprawa trafiła do chorwackiego trybunału konstytucyjnego, który poprosił TSUE o wykładnię czy chorwackie przepisy kłócą się tu z unijnymi. Trybunał orzekł w czwartek, że tak.

W swoim orzeczeniu TSUE podkreślił, że jeśli państwo członkowskie bierze udział w programie Erasmus+ to musi zapewnić, że zasady przyznawania i opodatkowywania stypendiów dla studentów w jego ramach nie będą utrudniać im wyjazdu na studia i pobytu poza granicami kraju.

Jak przypomniał Trybunał, w chorwackiej sprawie nie chodziło nawet o opodatkowanie grantu, ale o to, że suma ta została w nieuzasadniony sposób uwzględniona przy obliczaniu podatku dochodowego jego matki, na której utrzymaniu pozostawał student, przez co znalazła się ona w niekorzystnej sytuacji.

Takie postawienie sprawy przez chorwacki urząd podatkowy można - zdaniem TSUE - uznać za sprzeczne z zasadą unijnego prawa do swobodnego przemieszczania się i pobytu, które jest podstawą programu Erasmus+. TSUE przyznał, że owszem, prawo Unii dopuszcza ograniczenie prawa do swobodnej podróży i pobytu, ale tylko wtedy, kiedy leży to w interesie publicznym. Uczestnictwo w programie wymiany studenckiej ciężko pod tę kategorię podciągnąć.

Trybunał zauważył również, że wsparcie finansowe przyznawane w ramach programu Erasmus+ ma pomóc studentowi w pokryciu dodatkowych kosztów wynikających w wyjazdu i przeprowadzki. Trudno więc uznać, że przyznanie takiego grantu automatycznie zmniejsza wydatki rodzica na dziecko, albo zwiększa dochody rodzica. Przeciwnie, wliczanie stypendium do rozliczanie podatkowego może prowadzić do większych obciążeń podatkowych rodziców, kiedy faktycznie ich dochody wcale dzięki takiemu grantowi nie wzrosły. Tym samym uznać należy, że krajowe przepisy były niekorzystne zarówno dla studenta, jak i dla jego rodzica - orzekł TSUE.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)

jowi/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera