Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyraziła we wtorek ubolewanie z powodu wycofania przez prezydenta Donalda Trumpa członkostwa USA w tej instytucji. Podkreślono, że USA skorzystały na przynależności do tej organizacji.
W poniedziałek, po zaprzysiężeniu na prezydenta Trump podpisał rozporządzenie o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z WHO.
"Amerykańskie instytucje przyczyniły się do rozwoju działalności WHO i jednocześnie czerpały korzyści z członkostwa w tej organizacji. Z udziałem USA i innych państw członkowskich w ciągu ostatnich siedmiu lat WHO wdrożyła największy zestaw reform w swojej historii" – napisała we wtorek agenda ONZ odpowiedzialna za kwestie zdrowotne.
WHO wyraziła nadzieję, że Waszyngton ponownie rozważy kwestię członkostwa i nawiąże "konstruktywny dialog" z organizacją.
W komunikacie opublikowanym w poniedziałek na stronie Białego Domu napisano o "niewłaściwym zarządzaniu przez WHO pandemią Covid-19, która wybuchła w Wuhan w Chinach oraz innymi, globalnymi kryzysami zdrowotnymi", o braku "pilnych" reform i powiązaniach ze światem polityki, a także o "niesprawiedliwie uciążliwych (dla USA - PAP) płatnościach" na rzecz organizacji.
Trump zdecydował o wycofaniu USA z WHO jeszcze w 2020 r. Cały proces trwa jednak 12 miesięcy, a jego następca w Białym Domu, Joe Biden anulował tę decyzję w styczniu 2021 r.
Stany Zjednoczone są członkiem-założycielem WHO, która powstała w 1948 roku. Obecnie do organizacji należą 194 państwa. (PAP)
mrf/ piu/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.