Polacy na tropie metody zwalczania chorobotwórczych pierwotniaków

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Polscy naukowcy zbadali metabolizm RNA świdrowców wywołujących groźne choroby. Uzyskane wyniki mogą przyczynić się do opracowania nowych terapii - twierdzą autorzy badania. Jego wyniki opublikowano w „Nature Communications”.

Naukowcy z Centrum Nowych Technologii oraz Wydziału Fizyki UW oraz zespoły dr med. Evy Kovalinski z Grenoble (Francja) i prof. Ronalda Micury z Innsbrucku (Austria) przeprowadzili badania dotyczące metabolizmu RNA świdrowców.

Świdrowce (Trypanosoma) to rodzina pierwotniaków wywołujących groźne choroby u ludzi (np. śpiączkę afrykańską, leiszmaniozę) oraz u zwierząt hodowlanych.

"Cechą charakterystyczną tych organizmów jest posiadanie na końcu RNA najbardziej zmodyfikowanej - spośród dotychczas poznanych - struktury końca 5’ mRNA, zwanej kapem-4, która wraz z sekwencją 39 oligonukleotydów, zwanej splice-liderem, stanowi bardzo charakterystyczną cechę tych pierwotniaków. Odpowiadają one za stabilizację i metabolizm RNA tych organizmów" – wyjaśnił PAP prof. Jacek Jemielity, dyrektor Centrum Nowych Technologii UW i współautor artykułu.

Naukowcy otrzymali w warunkach laboratoryjnych strukturę końca 5’ mRNA oraz składniki białkowe kompleksu CBC (Cap Binding Complex), odpowiedzialnego za ważne aspekty metabolizmu RNA.

Badanie opisane na łamach "Nature Communications" dotyczyło mikroskopii krioelektronowej, dzięki której naukowcy przedstawili strukturę przestrzenną makromolekularnego kompleksu, składającego się z fragmentu RNA i trzech białek na poziomie atomowym. Pokazali oni, w jaki sposób elementy tego kompleksu oddziałują ze sobą.

"Badania wskazują na unikatowy mechanizm tego procesu dla świdrowców, co może stanowić podstawy molekularne dla selektywnego zaburzania tego mechanizmu w organizmie gospodarza, np. człowieka, a to z kolei może stanowić podstawę do projektowania nowych strategii terapeutycznych przeciwko chorobom wywoływanym przez te organizmy" – powiedział Jacek Jemielity.

Więcej informacji w materiale źródłowym. (PAP)

Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska 

uka/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Test ułatwiający wczesne wykrycie raka jajnika jednym z projektów z dofinansowaniem z KPO

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: żyjemy w czasach epidemii neurologicznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera