Uczelnie i instytucje

Poznań/Senat UAM przyjął stanowisko w sprawie nierzetelnych praktyk publikacyjnych

11.12.2023. Wnętrze Collegium Minus UAM w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk
11.12.2023. Wnętrze Collegium Minus UAM w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Stanowisko ws. nierzetelnych praktyk publikacyjnych przyjął Senat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Sprzeciwia się w nim m.in. sprzedawaniu i kupowaniu autorstwa publikacji naukowych, recenzji i cytowań oraz fabrykowaniu wyników badań.

W stanowisku zapisane zostało, że Senat UAM „zdecydowanie i jednoznacznie potępia wszelkie praktyki związane ze zjawiskiem określanym mianem paper mills”.

"Tego rodzaju działania polegające m.in. na sprzedawaniu i kupowaniu autorstwa publikacji naukowych, fabrykowaniu wyników badań, kradzieży tożsamości naukowców, a także sprzedawaniu lub kupowaniu recenzji i cytowań stanowią poważne naruszenie etyki naukowej, łamią zasady rzetelności, uczciwości i odpowiedzialności naukowej oraz podważają zaufanie do środowiska akademickiego" – podkreślono w przyjętym stanowisku.

Senat zwrócił się także wprost do badaczy poznańskiego uniwersytetu, przypominając o konieczności rzetelnej analizy ofert współpracy, szczególnie jeśli pojawiają się wątpliwości co do etycznego charakteru przedstawianej propozycji. „Wierzymy, że determinacja całej społeczności akademickiej oraz wspólna troska o zachowanie najwyższych standardów nauki może skutecznie przeciwdziałać nagannym praktykom publikacyjnym” – podkreślono w uchwale.

Rzeczniczka uczelni Małgorzata Rybczyńska poinformowała PAP we wtorek, że o przygotowanie uchwały rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska zwróciła się do Uniwersyteckiej Rady ds. Nauki, organu doradczego ustanowionego w Statucie UAM. Zastrzegła, że nie są jej znane przypadki, by naganne praktyki publikacyjne dotyczyły naukowców UAM.

Takie przekonanie w wypowiedzi dla PAP wyraziła także prof. Bogumiła Kaniewska.

"Chcemy jednak uświadomić i przestrzec społeczność uniwersytetu przed możliwym zagrożeniem ze strony nierzetelnych źródeł, napiętnować to zjawisko i przygotować się, aby mu się przeciwstawić. Dlatego zaproponowałam senatowi przyjęcie takiego stanowiska" – powiedziała PAP rektorka.

Dodała, że z problemem nieuczciwych spółdzielni publikacyjnych zmagają się uczelnie na całym świecie.

"Nie mamy odpowiednich narzędzi jak np. w przypadku plagiatu. Potrzebna jest środowiskowa debata; musimy wymienić się doświadczeniami i wypracować wspólne standardy. W tej sprawie swoje stanowisko opublikował też KRASP" – powiedziała prof. Kaniewska, która jest także przewodniczącą Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

UAM przypomniał, że pierwszą sprawę dotyczącą domniemanego udziału grantobiorcy w paper mills zajmuje się Narodowe Centrum Nauki. Postępowanie wyjaśniające prowadzi Komisja ds. Rzetelności Badań Naukowych. (PAP)

Nauka w Polsce

rpo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera