Lublin/ Naukowcy pomogą w monitoringu ścieków i usuwaniu mikrozanieczyszczeń

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Współpracę dotyczącą monitoringu oraz metod usuwania mikroplastiku czy farmaceutyków w ściekach zakłada umowa podpisana w czwartek przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. Pomogą w tym biolodzy i chemicy.

Rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski wyjaśnił, że kontynuacja współpracy z MPWiK będzie koncentrować się na monitorowaniu zanieczyszczeń biologicznych i chemicznych w ściekach.

„Dzięki temu będziemy mogli wdrażać nowoczesne technologie i na pewno będą one bardziej trafione ekologicznie i ekonomicznie” – dodał prezes miejskiej spółki Artur Szymczyk.

Dyrektor oczyszczalni ścieków Elżbieta Kuzioła podkreśliła, że ścieki są cennym źródłem informacji o tym, jak funkcjonuje miasto i jego mieszkańcy (np. leki, narkotyki, choroby). „Według nowej dyrektywy unijnej mamy obowiązek oczyszczania ścieków również z mikrozanieczyszczeń. Na poziomie naukowo-badawczym poszukiwane są obecnie technologie, które je po prostu usuną" - wspomniała. Jak dodała, z najnowszych badań wynika, że spożywamy coraz większe ilości mikroplastiku. "A to co spożyjemy, jest później w dużym stopniu wydalane” – zwróciła uwagę dyrektor.

Podpisana umowa o współpracy będzie koncentrowała się - jak podała - na identyfikowaniu mikrozanieczyszczeń (np. mikroplastik, farmaceutyki) w ściekach, ale także właśnie na poszukiwaniu technologii ich oczyszczania. „Zarówno metodami fizykochemicznymi oraz biologicznymi. Rola bakterii, które mogą nam do tego służyć, dopiero będzie przedmiotem naszych wspólnych badań. Z ich pomocą będziemy chcieli pokonać np. mikroplastik” – sprecyzowała.

Dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych dr hab. Grzegorz Janusz, prof. UMCS wyjaśnił, że mikrozanieczyszczenia to np. wszystkie leki, które są często nadmiarowo używane i spływają z całego miasta. „Analizy wskazują, że z każdym rokiem ich ilość będzie się zwiększać. Bardzo trudno się je usuwa, ale nasz instytut ma pomysły i konkretne sposoby, jak można to zrobić, m.in. przez absorpcję na polimerach pochodzenia naturalnego (…) i z pomocą różnych enzymów pochodzenia mikrobiologicznego” – zaznaczył specjalista.

Umowa obejmuje również m.in. szkolenia, praktyki i staże dla studentów oraz realizację prac dyplomowych i naukowych.(PAP)

Nauka w Polsce

gab/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera