
Rada Doskonałości Naukowej zdecydowała, że nie wystąpi do prezydenta z wnioskiem o nadanie prezes Sądu Najwyższego dr hab. Małgorzacie Manowskiej tytułu profesora - poinformował we wtorek Artur Woźniak z biura RDN.
Artur Woźniak w rozmowie z PAP przekazał, że na posiedzeniu prezydium Rady Doskonałości Naukowej 31 marca ponownie rozpatrzono wniosek dr hab. Małgorzaty Manowskiej, czy przedstawić ją do tytułu profesora w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne.
"Prezydium Rady Doskonałości Naukowej ponownie zapoznało się i przeanalizowało całość akt sprawy (..) W wyniku tajnego głosowania zdecydowało rozstrzygnąć sprawę negatywnie, to jest odmówić wystąpienia z wnioskiem do prezydenta o nadanie tytułu (profesora)" - powiedział PAP przedstawiciel RDN.
"W tajnym głosowaniu sześć głosów oddano za wystąpieniem do prezydenta o nadanie tytułu profesora Małgorzacie Manowskiej, sześć głosów przeciw takiemu wystąpieniu oraz dwa głosy wstrzymujące się" - podsumował Artur Woźniak.
Wyjaśnił, że głosowanie i rozstrzygnięcia prezydium RDN zapadają bezwzględną większością głosów. Głosów za nadaniem profesury musi być więc więcej niż łącznie głosów przeciw i wstrzymujących się. Taki wynik głosowania sprawił, że kandydatce wydano negatywną decyzję w tej sprawie.
Woźniak dodał, że prezydium ponownie zajmowało się sprawą Manowskiej, bo "na posiedzeniu, które było się w dniu 27 stycznia prezydium Rady Doskonałości Naukowej nie wydało decyzji".
"Nie zapadło rozstrzygnięcie w tej sprawie, a wynika to z rozkładu głosów, gdzie przy pierwszym podejściu do wydania rozstrzygnięcia wynik tajnego głosowania wynosił siedem głosów za wystąpieniem do prezydenta o nadanie tytułu profesora, sześć głosów przeciw oraz jeden głos wstrzymujący się. Oznacza to, że prezydium Rady Doskonałości Naukowej nie uzyskało żadnej przewagi głosów ani w stronę wystąpienia do prezydenta o nadanie tytułu profesora, ani w stronę przeciwną, czyli wobec nie występowania do prezydenta o nadanie tytułu. W związku z tym, że takie rozstrzygnięcie nie zapadło, prezydium musiało podjąć kolejną próbę rozstrzygnięcia. I ta właśnie zapadła na wczorajszym posiedzeniu" - doprecyzował.
W głosowaniu biorą udział członkowie prezydium, w skład którego wchodzi 14 osób: przewodniczący, dwóch zastępców przewodniczącego, sekretarz oraz 10 przewodniczących poszczególnych zespołów Rady Doskonalenia Naukowej. Osoba ubiegająca się o nadanie tytułu profesora, której RDN odmówi profesury, może złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Kandydat może też wnieść bezpośrednią skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
28 marca "Gazeta Wyborcza" i OKO Press opisały kulisy procedowania awansu naukowego pierwszej prezes Sądu Najwyższego. Jak relacjonowano, w tajnym głosowaniu 27 stycznia w prezydium RDN siedem osób było za wystąpieniem do prezydenta o nadanie tytułu profesora, sześć przeciw oraz jedna osoba wstrzymała się od głosu. "Zespół radców prawnych, przygotowując projekt decyzji Prezydium RDN ws. Manowskiej, +powziął daleko idące wątpliwości+, czy wynik styczniowego głosowania może być interpretowany jako automatyczna odmowa wystąpienia do prezydenta z wnioskiem o nadanie tytułu. Przywołują w tej sprawie dwa rozstrzygnięcia sądów, z których żadne nie dotyczy procedury związanej z nadaniem tytułu profesorskiego" - wskazywała "GW". Głosowanie RDN ws. profesury Manowskiej powtórzono więc 31 marca br. Rada zdecydowała, że nie wystąpi z wnioskiem do prezydenta. (PAP)
Nauka w Polsce
lt/ bar/ ktl/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.