Uczelnie i instytucje

Eksperci: polska nauka potrzebuje wzmocnienia wizerunku na świecie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy i eksperci z ministerialnego zespołu na rzecz promocji polskiej nauki za granicą podkreślili, że polska nauka potrzebuje wzmocnienia wizerunku na świecie. Jednym z pomysłów na jej umiędzynarodowienie jest powołanie stanowiska radcy naukowego w polskich placówkach dyplomatycznych.

Zespół doradczy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ds. działań na rzecz promocji polskiej nauki za granicą na kolejnym posiedzeniu spotkał się we wtorek w Łodzi w ramach zorganizowanej przez Uniwersytet Łódzki oraz Stowarzyszenie PR i Promocji Uczelni Polskich "PRom" konferencji zatytułowanej "Popularyzacja w akcji! Droga do otwartości i dostępności nauki".

Ministerialny zespół działa już od roku, ale - jak podkreślił jego przewodniczący dr hab. Łukasz Zamęcki, prof. UW - spotkanie w Łodzi po raz pierwszy miało charakter otwarty. Omówiono na nim działania i strategie mające na celu zwiększenie międzynarodowej widoczności polskich naukowców i ich osiągnięć.

"Dzisiejsze spotkanie można nazwać rodzajem konsultacji ze środowiskiem bezpośrednio związanym z badaniami oraz osobami zajmującymi się promocją uczelni w Polsce i poza jej granicami. Padło wiele ciekawych głosów dotyczących wspierania polskich naukowców oraz działań promocyjnych i popularyzujących polską naukę, również w międzynarodowym kontekście. Otrzymaliśmy informację na temat oczekiwań i potrzeb ze strony środowiska naukowego. Te propozycje i podpowiedzi są dla nas bardzo cenne" – powiedział.

Prof. Zamęcki zwrócił uwagę, że nieustannie należy podejmować działania na rzecz wspierania polskich badaczy w zakresie rozwijania ich kompetencji związanych z promowaniem prowadzonych przez nich badań oraz nawiązywania kontaktów ze światem nauki za granicą.

"Musimy przede wszystkim dbać o to, żeby polskie badania były widoczne poza granicami, choćby w postaci publikacji w dobrych, międzynarodowych czasopismach. Podejmujemy już szereg działań w zakresie promocji polskiej nauki, ale widoczna jest też wyraźna profesjonalizacja polskich uczelni w zakresie widoczności naszej nauki" – dodał.

Prorektor Uniwersytetu Łódzkiego ds. popularyzacji nauki i kształcenia dr hab. Krzysztof Pabis na przykładzie zaangażowania łódzkiej uczelni w Afryce zwrócił uwagę na potrzebę politycznego wsparcia tych działań. "Chodzi o wsparcie rządowych organizacji w krajach afrykańskich, bo prowadzenie działań na tym kontynencie jest dużo trudniejsze niż w Europie" – wyjaśnił.

Kierowniczka biura ds. umiędzynarodowienia uczelni w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym Ewa Kiszka poinformowała, że po przeprowadzonych konsultacjach oraz analizach zespół zaproponował stworzenie centrum koordynacyjnego skupiającego działające już w kraju instytucje promujące polską naukę za granicą.

"Chcielibyśmy zmienić sposób ich działania na horyzontalny i wywołać efekt synergii. Bardzo potrzeba bowiem polskiej nauce wzmocnienia jej wizerunku na świecie. Drugą propozycją jest powołanie w naszych placówkach dyplomatycznych m.in. w Waszyngtonie czy Brukseli stanowisk tzw. radców naukowych. Będą oni na miejscu tworzyć sieci współpracy, rozpoznawać możliwości, wspierać polskich naukowców, uczelnie oraz instytucje w nawiązywaniu kontaktów. To będzie przekładało się na podniesienie poziomu umiędzynarodowienia polskich uczelni, przyciąganie do nas talentów czy profesorów oraz wzmocnienie wizerunku naszej nauki na świecie" – przekonywała.

Prezeska Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich "PRom" Anna Kiryjow-Radzka (SGGW) mówiąc o oczekiwaniach naukowców dotyczących popularyzacji ich osiągnięć wskazała na potrzebę szerokiej i skoordynowanej komunikacji. Podkreśliła, że elementami budowania rozpoznawalności polskiej nauki w świecie mogą być m.in. obecność badaczy w mediach społecznościowych, publikacje w czasopismach naukowych, uczestnictwo w międzynarodowych konferencjach.

Konferencja w Łodzi, której tematem jest popularyzacja nauki zakończy się w środę. W programie są panele dyskusyjne, prelekcje i warsztaty, które prowadzą popularyzatorzy nauki z całej Polski.

Stowarzyszenie PR i Promocji Uczelni Polskich "PRom" zrzesza grupę ekspertów z zakresu komunikacji i promocji z polskich uczelni – państwowych i prywatnych. „PRom” tworzą ludzie, którzy na co dzień pracują na wizerunek uczelni – są rzecznikami, marketingowcami, redagują strony, serwisy, social media, pracują na rzecz umiędzynarodowienia czy popularyzacji nauki.(PAP)

Nauka w Polsce

bap/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera