
Z myślą o badaczach, którzy uzyskali w Polsce status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą i mają kartę pobytu – Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej uruchomiła pilotażowy program "Naukowcy w potrzebie". W tym roku 10 wybranych projektów uzyska w sumie prawie 4,4 mln zł wsparcia.
Nabór ma charakter ciągły, a wnioski będą przyjmowane do 15 grudnia br.
"Nauka w powszechnym dyskursie postrzegana jest jako platforma współpracy intelektualnej ponad granicami, która powinna łączyć badaczy bez względu na ich pochodzenie czy przynależność państwową. Niestety zdarzają się sytuacje, w których uczeni, doświadczając prześladowań, przemocy lub dyskryminacji we własnych krajach, zmuszeni są szukać bezpiecznego schronienia poza ojczyzną" – poinformowała Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) w przesłanej informacji prasowej.
Właśnie z myślą o nich powstał pilotażowy program "Naukowcy w potrzebie". Inicjatywa ta ma bowiem pozwolić na kontynuację kariery naukowej w bezpiecznym środowisku. Program zapewnia wsparcie finansowe, pokrywając koszty wynagrodzenia naukowców zatrudnionych na pełny etat w polskich uczelniach, instytutach naukowych lub instytutach badawczych.
Przedsięwzięcie jest skierowane do tych badaczy, którzy uzyskali w Polsce status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą i mają kartę pobytu. Wymagane jest posiadanie co najmniej stopnia doktora.
Wnioski o udział w programie mogą składać uczelnie, instytuty badawcze i jednostki naukowe. Otrzymane finansowanie zapewni instytucjom środki na wynagrodzenie zatrudnianych naukowców na pełny etat przez 2 lata. Dodatkowo, program przewiduje wynagrodzenie dla osoby wspierającej – opiekuna lub koordynatora projektu, który pomoże badaczowi odnaleźć się w nowym środowisku.
Jak podała NAWA, we wniosku należy opisać cele projektu, w jaki sposób zaplanowane działania wesprą rozwój kariery naukowca, jakie korzyści przyniosą instytucji oraz jak będzie wyglądać wsparcie oferowane przez ośrodek goszczący. Oceny formalna i merytoryczna złożonych wniosków potrwa 3 miesiące.
Szczegóły można znaleźć na stronie NAWA.
Utworzona w 2017 r. NAWA działa na rzecz internacjonalizacji polskiej nauki przez wspieranie i stymulowanie międzynarodowej współpracy badawczej oraz wymiany akademickiej. Dąży do umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych, a także do promocji polskiej kultury i języka. Jej zadaniem jest również upowszechnianie informacji o polskim systemie nauki i szkolnictwa wyższego. Nadzór nad nią sprawuje minister nauki.(PAP)
akp/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.