Leczenie zaburzeń słuchu może opóźnić rozwój demencji u dużego odsetka seniorów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Leczenie obiektywnie stwierdzonych ubytków słuchu może opóźnić rozwój demencji u dużego odsetka starszych osób – wynika z bania, które opublikowało czasopismo „JAMA Otolaryngology–Head & Neck Surgery”.

Badacze amerykańscy pod kierunkiem Emily Ishak z Columbia University w Nowym Jorku doszli do takich wniosków po przebadaniu 2946 osób w wieku 66 – 90 lat i początkowo bez demencji. Wszyscy przeszli audiometryczne badanie słuchu, aby obiektywnie ocenić zaburzenia słyszenia, ale też subiektywnie oceniali swój ubytek słuchu.

Badanie o charakterze prospektywnym było częścią studium pt. Atherosclerosis Risk in Communities Neurocognitive Study (ARIC-NCS). Stan zdrowia uczestników monitorowano w latach 2011-2019. W badaniu brały udział cztery ośrodki: jeden ze stanu Mississippi, jeden z Północnej Karoliny, jeden z Minnesoty i jeden z Maryland. Ogólnie u 66,1 proc. badanych potwierdzono ubytek słuchu w badaniu audiometrycznym, a nieco ponad 37 proc. subiektywnie oceniło, że ma ubytek słuchu.

Jak wyliczyli naukowcy, nawet do 32 proc. przypadków demencji, które zdiagnozowano w ciągu 8 lat u seniorów można było przypisać ubytkowi słuchu wykrywanemu podczas badania audiometrycznego. Zależność między zaburzeniami słuchu a ryzykiem demencji była silniejsza u osób po 75. roku życia, kobiet i osób rasy białej, niż u osób młodszych, mężczyzn i osób rasy czarnej.

Zdaniem autorów pracy wyniki te sugerują, że działania w zakresie zdrowia publicznego mające na celu leczenie zaburzeń słuchu może opóźniać rozwój demencji u dużego odsetka seniorów.

Badacze przypominają, że poszukiwanie metod zapobiegania demencji jest o tyle istotne, że – zgodnie z prognozami - w ciągu kilku kolejnych dekad liczba osób żyjących z demencją ma się potroić. (PAP)

jjj/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    ESA: powierzchnia mórz ociepla się szybciej niż zakładano

  • Fot. Adobe Stock

    UE/ KE chce otworzyć programy badawcze na obronność

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera