Próbki do dwóch polskich eksperymentów dotarły już na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Próbki i urządzenie potrzebne do wykonania dwóch eksperymentów w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS dotarły już na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Poczekają tam na załogę Ax-4, której start zapowiedziano na "nie wcześniej niż w maju”.

Chodzi o eksperymenty "Stability of Drugs" i "LeopardISS". Przedmioty dotarły na ISS wraz z obsługiwaną przez SpaceX komercyjną misją zaopatrzeniową. We wtorek pomyślnie zakończyło się dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Jak tłumaczyła pod koniec marca rzeczniczka Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) Agnieszka Gapys, konieczność wysłania próbek do dwóch eksperymentów wcześniejszym lotem wynika z ograniczeń masowych i gabarytowych kapsuły Crew Dragon, w której poleci załoga misji Axiom-4. "Pozostałe lecą z Ax-4" – podała.

Głównym celem eksperymentu "Stability of Drugs" jest sprawdzenie, jak warunki panujące na orbicie wpłyną na czas przydatności polimerowych, biodegradowalnych systemów przechowywania i uwalniania leków.

Paczki, które zostały wysłane na ISS, zawierają trzy typy próbek: czystych leków (w postaci sprasowanych pastylek), samych matryc polimerowych i matryc z wprowadzonymi do nich lekami. Jedna paczka waży około 200 g. W sumie na ISS znajdzie się 8 zestawów próbek (po trzy w temperaturze otoczenia i w chłodni oraz po jednej zapasowej tu i tu) – informował PAP wcześniej pomysłodawca i koordynator tego eksperymentu dr inż. Jakub Włodarczyk z Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN w Zabrzu.

Na Międzynarodową Stację Kosmiczną dotarł też polski komputer, który w ramach eksperymentu "LeopardISS” będzie testował algorytmy uczenia maszynowego i przetwarzanie danych na orbicie. Jak wcześniej powiedział PAP współtwórca tego komputera Dawid Lazaj z gliwickiej firmy KP Labs, urządzenie to zostało zamknięte w sześciennej obudowie o wymiarach 10x10x10 cm.

Eksperymenty "Stability of Drugs" i "LeopardISS" są jednymi z 13 eksperymentów w ramach polskiej misji technologiczno-naukowej IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Przeprowadzi je dr Sławosz Uznański-Wiśniewski, polski astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Misja Ax-4 będzie komercyjną załogową wyprawą realizowaną przez Axiom Space. Udział Polaka w tej misji to rezultat umowy podpisanej między Ministerstwem Rozwoju i Technologii a Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na przygotowanie i przeprowadzenie polskiej misji naukowo-technologicznej IGNIS. W przygotowaniach bierze udział także Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jako agencja wykonawcza MRiT.

Załogę Ax-4 tworzą: Peggy Whitson (USA) – dowódczyni; Sławosz Uznański-Wiśniewski (Polska/ESA) – specjalista; Shubhanshu Shukla (Indie) – pilot oraz Tibor Kapu (Węgry) – specjalista. Start oficjalnie jest zaplanowany na nie wcześniej niż w maju; nieoficjalnie będzie to najprawdopodobniej na przełomie maja i czerwca. Astronauci polecą na ISS rakietą Falcon 9 firmy SpaceX, która wyniesie na orbitę kapsułę załogową Dragon z należącego do NASA Kennedy Space Center na Florydzie. Astronauci spędzą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 14 dni.(PAP)

akp/ bar/ ktl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 16.04.2025. Na zdjęciu dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, przed drugim dniem III Konferencji Bezpieczeństwa ESA na Zamku Królewskim w Warszawie. (ad) PAP/Radek Pietruszka

    Dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej dla PAP: potrzebne przepisy dotyczące kosmosu

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmiczna farmacja – w ramach polskiej misji naukowcy zbadają polimerowe "osłony" dla leków

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera