Trump zaostrza kryteria akredytacji uczelni amerykańskich uzależniającej je od pomocy rządu

22.04.2025.  EPA/BONNIE CASH
22.04.2025. EPA/BONNIE CASH

Prezydent Donald Trump podpisał w środę rozporządzenie wykonawcze dotyczące procesu akredytacji uczelni wyższych. Dokument ten ma kluczowe znaczenie, ponieważ określa, które instytucje edukacyjne kwalifikują się do otrzymania federalnego wsparcia, takiego jak pożyczki studenckie i stypendia Pella.

Według relacji CNN, rozporządzenie zobowiązuje sekretarza edukacji do pociągnięcia organów akredytacyjnych do odpowiedzialności za "słabe wyniki" lub naruszenia przepisów o prawach obywatelskich.

Władze federalne będą mogły odmówić akredytacji, monitorować, zawiesić lub rozwiązać umowy z uczelniami, które nie spełniają ustalonych standardów.

CNN podkreśla, że te zmiany mogą znacząco wpłynąć na sposób, w jaki uczelnie wyższe uzyskują dostęp do funduszy federalnych. Stanowi to sygnał bardziej zdecydowanej roli administracji w nadzorze nad akredytacją, która tradycyjnie cieszyła się pewną autonomią.

Rozporządzenie nakłada również na prokuratora generalnego i sekretarza edukacji obowiązek zbadania i przeciwdziałania bezprawnej dyskryminacji na uniwersytetach, w tym na wydziałach prawa i medycyny. Jest to zgodne z dążeniem obecnej administracji do ograniczenia wpływu zasad dotyczących różnorodności, równości i integracji (DEI).

Prezydent podpisał także rozporządzenia wykonawcze skupiające się na edukacji w zakresie sztucznej inteligencji (AI). Celem tych działań jest przygotowanie młodzieży do funkcjonowania w gospodarce, która jest coraz bardziej kształtowana przez AI.

"To przełomowa sprawa. Inwestujemy dosłownie biliony dolarów w sztuczną inteligencję" – oświadczył prezydent podczas podpisywania dokumentu.

Kolejny akt wykonawczy Trumpa zobowiązuje agencje federalne do egzekwowania przepisów nakładających na uczelnie obowiązek ujawniania dużych darowizn zagranicznych. Urzędnicy zwrócili uwagę, że przepisy te były często słabo egzekwowane, co potencjalnie umożliwiało niekontrolowane wpływy zagraniczne.

Prezydent wydał również rozporządzenie wykonawcze dotyczące historycznie afroamerykańskich szkół wyższych i uniwersytetów (HBCU). Jego celem jest naprawa i redefinicja relacji administracji z tymi instytucjami.

Trump podjął tę inicjatywę, po tym, kiedy jego administracja zamroziła 2,2 miliarda dolarów federalnego finansowania dla Uniwersytetu Harvarda. Prezydent zarzucił uczelni m.in. antysemityzm, w związku z protestami przeciwko polityce Izraela w wojnie w Strefie Gazy. Krytykował również politykę DEI. Harvard odmówił rezygnacji ze swoich priorytetów.

Media oceniają, że te działania zaostrzyły napięcia między rządem federalnym a elitarnymi instytucjami akademickimi.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/wr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Analiza badań: kondycja psychiczna matki ma wpływa na jakość jej mleka

  • EPA/ETIENNE LAURENT 14.08.2019

    USA/ Prawie połowa Amerykanów oddycha powietrzem o niebezpiecznym stężeniu zanieczyszczeń

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera