Uczelnie i instytucje

Minister Nitras w Gdańsku: nie ma wyższej uczelni bez sportu

28.04.2025. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (L), minister sportu i turystyki Sławomir Nitras (P) oraz rektor UG prof. Piotr Stepnowski (2P) podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Sportowego Uniwersytetu Gdańskiego. Adam Warżawa
28.04.2025. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (L), minister sportu i turystyki Sławomir Nitras (P) oraz rektor UG prof. Piotr Stepnowski (2P) podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Sportowego Uniwersytetu Gdańskiego. Adam Warżawa

Minister sportu i turystyki uważa, że sport akademicki ma wymiar powszechny i nie ma wyższej uczelni bez sportu. „Najlepsze uczelnie na świecie szczycą się swoimi sukcesami naukowymi, a następnie szczycą się sukcesami sportowymi” – powiedział w Gdańsku Sławomir Nitras.

Nitras razem z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Marcinem Kulaskiem, posłami i senatorami, władzami samorządowymi, przedstawicielami innych uczelni oraz różnych organizacji sportowych, wziął w poniedziałek udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Sportowego Uniwersytetu Gdańskiego.

„Cieszę się, że właśnie teraz, w roku jubileuszu 55-lecia Uniwersytetu Gdańskiego, rozpoczęliśmy budowę pierwszego etapu tego centrum. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że jako największa na Pomorzu społeczność akademicka zasłużyliśmy, żeby duch tego, co w sporcie najlepsze, drużynowego wsparcia, ale także tego, co w nauce ważne, czyli nuty rywalizacji, zaciętości i pasji, mógł realizować się w godnych warunkach” – skomentował rektor uczelni prof. Piotr Stepnowski.

Jego Magnificencja zauważył, że akademiccy sportowcy UG to jeden z najlepszych uczelnianych zespołów w kraju. W 25 sekcjach trenuje blisko 600 zawodników, którzy biorą udział w rozgrywkach wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych, a także grają w regularnych ligach pod szyldem uczelni - to koszykarki i siatkarki oraz futsaliści.

„W Pomorskiej Lidze Akademickiej uplasowaliśmy się na pierwszym miejscu, natomiast w ostatniej edycji Akademickich Mistrzostw Polski, w których startuje ponad 120 wyższych uczelni, zajęliśmy czwarte miejsce ogólnie, a drugie w klasyfikacji uniwersytetów. I to trzeci raz z rzędu. W sumie rywalizujemy w 45 dyscyplinach. I trudno uwierzyć, że tak rewelacyjne wyniki osiągnięte zostały, kiedy mamy do dyspozycji jedną starą salą gimnastyczną oraz kilka wynajmowanych sal na terenie Trójmiasta” – dodał.

Stepnowski podkreślił, że powstanie obiektu sportowego z prawdziwego zdarzenia to milowy krok w rozwoju tej uczelni.

„Wszyscy nasi studenci, także sportowcy amatorzy, będą mieli swój sportowy dom. To możliwość otwarcia na nowe inicjatywy, przyciągnięcie sportowców na obozy i zgrupowania oraz współpracy obszarów sportu i nauki. To będzie przyjazny obiekt dla osób z niepełnosprawnościami oraz dla środowiska. Zagospodarujemy wodę deszczową i wykorzystamy odnawialne źródła energii” – stwierdził.

Obecny na uroczystości minister sportu i turystyki zwrócił uwagę, że trudno znaleźć uczelnię o takim dorobku z tak słabą bazą sportową.

„Z głębokim przekonaniem współpracuję przy tym projekcie i chcę, abyśmy uczestniczyli nie tylko w pierwszej fazie budowy, ale także w kolejnych etapach rozwoju tego centrum. Temu miastu, uczelni i społeczności to się zwyczajnie należy. Sport akademicki ma wymiar powszechny i nie ma wyższej uczelni bez sportu. Najlepsze uczelnie na świecie zawsze szczycą się swoimi sukcesami naukowymi, ale następnie szczycą się sukcesami sportowymi” – przyznał Nitras.

Szef resortu nie ukrywa, że chciałby, aby polskie uczelnie, trochę paradoksalnie, nawiązywały do tradycji z czasów PRL.

„Z tego okresu niekoniecznie staramy się czerpać we wszystkich obszarach, ale sport akademicki był wówczas znacznie silniejszy niż dzisiaj. Wiele złego stało się w sporcie uczelnianym w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Z przykrością mogę postawić tezę, że sport został trochę z uczelni wyrugowany. Zmniejszenie obowiązkowej liczby godzin wychowania fizycznego na studiach to była jedna z najgorszych decyzji” – ocenił.

Przy ul. Wita Stwosza w Gdańsku powstanie wielofunkcyjna hala sportowa z pełnym zapleczem technicznym i socjalno-sanitarnym. Przewidziano również sale do ćwiczeń siłowych, cardio, fitness, sportów walki, ćwiczeń muzyczno-ruchowych oraz pomieszczenia odnowy biologicznej. Trybuny będą mogły pomieści blisko 300 osób.

Inwestycja ma kosztować 61,2 mln zł. Ponad 36 mln pochodzi ze środków własnych uczelni, druga część to dotacja z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach programu Inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. Koniec prac zaplanowano na grudzień 2026 roku.

W kolejnym etapie Centrum Sportowe UG ma się wzbogacić o korty tenisowe, pływalnię oraz boisko ze sztuczną nawierzchnią.(PAP)

Nauka w Polsce

md/ sab/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.06.2024. Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek. PAP/Kasia Zaremba

    Katowice/ Rektor prof. Ryszard Koziołek proponuje konsolidację UŚ z UE i SUM

  • Otwock-Świerk, 23.04.2019. Reaktor Maria, 23 bm. w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Otwocku, jedyny w Polsce działający reaktor jądrowy. PAP/Piotr Nowak

    Do 15 maja NCBJ ma czas na odpowiedź na dodatkowe pytania dozoru jądrowego ws. MARII

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera