
Polskie Towarzystwo Harfowe nawiązało współpracę z Uniwersytetem WSB Merito Chorzów. Docelowo w ramach współpracy studenci informatyki będą realizować projekty łączące technologię z muzyką, m.in. rozwiązania wykorzystujące AI do analizy emocji wyrażanych dźwiękiem.
Wspólna inicjatywa inspirowana jest m.in. najnowszymi badaniami prowadzonymi na Massachusetts Institute of Technology (MIT) – jednej z czołowych instytucji na świecie zajmujących się tzw. affective computing. Badacze z MIT opracowali m.in. systemy analizujące emocje na podstawie muzyki, sygnałów fizjologicznych oraz modele generujące utwory zgodnie z zadanym nastrojem emocjonalnym - podkreślono w informacji prasowej przesłanej PAP przez uczelnię.
"Nasi studenci będą badać, jak nowoczesne technologie mogą wspierać artystów w wyrażaniu emocji poprzez muzykę harfową" – mówi dr inż. Mariusz Mol, menedżer kierunku informatyka na Uniwersytecie WSB Merito Chorzów oraz absolwent programu Applied Data Science na MIT. Jak dodał, dzięki współpracy powstaną m.in. interaktywne aplikacje, systemy wspomagające naukę gry na harfie oraz inteligentne moduły analizujące emocje wykonawcy w czasie rzeczywistym.
Realizując projekty, studenci będą korzystać z platformy Jetson Orin, która umożliwia wydajne przetwarzanie danych dźwiękowych i fizjologicznych na tzw. brzegu sieci (edge computing). Zastosowanie znajdą także biblioteki TensorRT, DeepStream oraz framework NVIDIA NeMo do przetwarzania sygnałów audio i implementacji modeli rozpoznających emocje.
Dr Mol podkreśla, że dzięki wykorzystaniu tych narzędzi studenci "będą tworzyć technologie na światowym poziomie, łącząc pasję i wiedzę z praktyką".
Pierwszym efektem współpracy będzie stworzenie nowoczesnej platformy internetowej z systemem bazodanowym do obsługi rejestracji uczestników Europejskiego Sympozjum Harfowego.
W kolejnych etapach rozwijane będą narzędzia AI analizujące muzykę – zarówno z nagrań, jak i w czasie rzeczywistym. Badania pokazują, że odpowiednie modele potrafią z wysoką trafnością klasyfikować emocje na podstawie wzorców akustycznych, językowych i dynamicznych parametrów wykonania. Dzięki temu możliwa będzie automatyczna interpretacja i wsparcie emocjonalnego przekazu muzyki harfowej.
Porozumienie o współpracy podpisali dziekan Uniwersytetu WSB Merito Chorzów dr Krzysztof Koj oraz prezeska zarządu Polskiego Towarzystwa Harfowego Ewa Jaślar-Walicka. Opiekę merytoryczną nad projektem sprawują dr inż. Mariusz Mol (koordynator prac studentów) oraz Arkadiusz Trefon z Polskiego Towarzystwa Harfowego.(PAP)
Nauka w Polsce
zan/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.