
Naukowcy stwierdzili, że kiedy opuszki palców marszczą się po namoczeniu, układają się zawsze w taki sam wzór. Przyczyna to obkurczanie naczyń krwionośnych.
Kilka lat temu prof. Guy German z Binghamton University (USA) opublikował badanie, w którym przyglądał się temu, jak skóra na opuszkach palców marszczy się po długim namoczeniu. Jak stwierdził, dochodzi wtedy do obkurczania naczyń krwionośnych w skórze, co prowadzi właśnie do powstania zmarszczek. Kiedy swoje wyniki opisał na popularnym portalu "The Conversation", otrzymał pytanie, czy zmarszczki te są zawsze takie same.
W nowej publikacji, która ukazała się w piśmie "Journal of the Mechanical Behavior of Biomedical Materials", twierdzi, że tak właśnie jest – zmarszczki zachowują swój wzór.
"Naczynia krwionośne nie zmieniają zbytnio swojego położenia - poruszają się trochę, ale w odniesieniu do innych naczyń pozostają dość statyczne. To oznacza, że zmarszczki powinny tworzyć się w ten sam sposób i udowodniliśmy, że tak właśnie jest" – tłumaczy naukowiec.
W swoim badaniu poprosił on ochotników o zanurzanie palców w wodzie na 30 minut. W tym czasie zmiany rejestrowane były fotograficznie, a następnie powtarzano zanurzenie w tych samych warunkach, co najmniej 24 godziny później. Porównanie zdjęć pokazało, że w obu przypadkach pojawiały się te same wzory. Badacze dokonali też dodatkowego odkrycia.
"Słyszeliśmy, że zmarszczki nie tworzą się u osób z uszkodzeniem nerwu pośrodkowego w palcach – mówi German. - Jeden z moich studentów powiedział: +Mam uszkodzony nerw pośrodkowy w palcach+ Więc go przetestowaliśmy – nie było żadnych zmarszczek!".
Odkrycie, choć wydaje się zabawne, może mieć zastosowania w medycynie sądowej - na przykład przy pobieraniu odcisków palców na miejscach zbrodni, czy przy identyfikacji ciał odnalezionych po długotrwałym przebywaniu w wodzie.
Prof. German zwraca uwagę, że jego ojciec był policjantem i spotykał się nierzadko z wyzwaniami w takich czynnościach. "Temat biometrii i odcisków palców jest zakodowany w mojej głowie. Zawsze myślę o takich rzeczach, bo to dla mnie fascynujące" – mówi.
W dalszych badaniach zamierza dokładniej zgłębiać zagadnienia związane z zanurzaniem skóry w wodzie.
"Czuję się jak dziecko w sklepie ze słodyczami, bo jest tu tyle nauki, której jeszcze nie znam. Dziękujemy ludziom czytającym +The Conversation+ za to wspaniałe pytanie, które nam zadali, bo zainspirowało ono nas naprawdę do ciekawych badań" – mówi.
Marek Matacz (PAP)
mat/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.