
W najbliższą sobotę Planetarium Śląskie w Chorzowie po raz trzeci stanie się miejscem spotkania miłośników fantastyki, nauki i kultury popularnej. Wydarzenie pod nazwą "Cosmicon" przyciąga co roku pasjonatów z całego regionu, oferując prelekcje, warsztaty, wystawy oraz wydarzenia artystyczne.
"W tym roku spotykamy się pod hasłem +8 miliardów wszechświatów+. W dniu imprezy cały Śląski Park Nauki zamieni się w centralny punkt dla wszystkich fanów szeroko pojętej fantastyki" – zapowiedział rzecznik Planetarium Śląskiego, Jarosław Juszkiewicz.
Uczestnicy mogą spodziewać się różnorodnych atrakcji – od wykładów i pokazów po wystawy związane nie tylko z fantastyką, ale także z nauką popularną. Będzie mowa o filmach science fiction, grach komputerowych i planszowych, literaturze, a także o najnowszych odkryciach astronomicznych, jak poszukiwanie planet podobnych do Ziemi poza Układem Słonecznym.
W przestrzeniach Planetarium pojawią się stoiska tematyczne, stanowiska z grami komputerowymi i planszowymi, a także strefa plenerowa z pokazami walk na miecze, strzelaniem z łuku, warsztatami chemicznymi i prezentacją eksperymentalnej huty miedzi. Z myślą o najmłodszych przygotowano specjalne warsztaty edukacyjne.
W wydarzeniu udział wezmą także zaprzyjaźnione instytucje – Muzeum Historii Komputerów i Informatyki oraz Śląski Klub Fantastyki. Wśród tematów prelekcji znajdą się m.in. literatura science fiction, budowanie światów w grach i filmach, kosmogonia Azteków oraz poszukiwanie życia poza Ziemią.
Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie Marcin "Borek" Borkowski – dziennikarz i redaktor czasopism "Bajtek", "Top Secret" i "Gambler", który weźmie udział w dyskusji na temat historii gier komputerowych.
Zwieńczeniem dnia będzie wieczorny koncert muzyki elektronicznej w wykonaniu MADISA. Impreza rozpocznie się w południe. Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej Planetarium Śląskiego.
Cosmicon będzie kolejnym wydarzeniem tematycznym w Planetarium Śląskim, które w czerwcu 2022 r. po rozbudowie i modernizacji zyskało nazwę Śląskiego Parku Nauki. To obecnie największe w Polsce planetarium z ultranowoczesnym, hybrydowym systemem projektorów.(PAP)
jms/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.