
Para uczonych - jedna osoba z Polski i jedna z Niemiec - otrzyma nagrodę COPERNICUS. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) wraz z niemiecką fundacją badawczą Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) ogłosiły 11. edycję konkursu promującego współpracę badawczą między dwoma krajami.
Tandem współpracujących naukowców z Polski i Niemiec otrzyma w sumie 200 tys. euro – poinformowała FNP w przesłanym w środę PAP komunikacie.
Celem nagrody jest wyróżnienie wybitnych naukowczyń i naukowców z Polski i Niemiec, którzy mają szczególne zasługi dla współpracy polsko-niemieckiej. A także mogą wykazać się wybitnym dorobkiem badawczym, będącym rezultatem tej współpracy w dowolnej dziedzinie nauki, w tym także w obszarze nauk humanistycznych i społecznych.
Nagroda COPERNICUS jest przyznawana w drodze konkursu dwóm współpracującym uczonym – jednemu pracującemu w Polsce, a drugiemu w Niemczech.
Wysokość nagrody wynosi po 100 tys. euro dla każdego z laureatów. Środki te powinny zostać wykorzystane przez naukowców na rzecz dalszego rozwoju polsko-niemieckiej współpracy naukowej. Konkurs jest skierowany do reprezentantów wszystkich dziedzin nauki, w tym do przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych.
Do zgłaszania kandydatek i kandydatów uprawnieni są uczeni posiadający stopień naukowy doktora zatrudnieni w polskiej bądź niemieckiej instytucji naukowej. Badacze mogą również zgłaszać się sami.
Kandydaci muszą mieć co najmniej stopień naukowy doktora, być zatrudnieni na uczelni państwowej lub w jednostce naukowej w Niemczech albo w podmiocie należącym do systemu szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce oraz być zaangażowani w bieżące projekty badawcze.
„Szczególnie zachęcamy do nominowania kobiet” – czytamy w komunikacie.
Nagroda COPERNICUS to wspólna inicjatywą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Deutsche Forschungsgemeinschaft, realizowana od 2006 roku.
Wyróżnieniu nadano imię astronoma Mikołaja Kopernika (1473-1543), by podkreślić bliską współpracę badawczej między dwoma krajami. Nagroda jest przyznawana co dwa lata. Dotychczas nagrodzono 10 wybitnych tandemów naukowych.
Zgłoszenia są przyjmowane do 15 lipca 2025 r.(PAP)
Nauka w Polsce
abu/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.