Nowa proteza siatkówki częściowo przywróciła myszom wzrok

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nowa proteza siatkówki częściowo przywróciła wzrok myszom, a makakom pozwoliła rejestrować podczerwień. Okazała się przy tym wysoce bezpieczna.

Naukowcy z chińskiego Fudan University, na łamach magazynu "Science" zaprezentowali protezę siatkówki, która w przyszłości może przywracać wzrok.

Rozwiązanie jest oparte na tellurowych nanodrucikach. Na razie pozwoliło odzyskać częściową zdolność widzenia genetycznie oślepionym myszom. Powróciły u nich odruchy źrenic w reakcji na światło. Gryzonie z wszczepionym implantem lepiej radziły sobie również w otoczeniu i wykrywały świecące diody. Po pewnym czasie z różnymi zadaniami radziły sobie niemal tak dobrze, jak zdrowe zwierzęta.

Proteza może też reagować na promieniowanie podczerwone. Oczy makaków, po jej wszczepieniu, stały się wrażliwe na ten zakres fal. Implant okazał się być przy tym biokompatybilny i wysoce bezpieczny.

Zdaniem badaczy jest to "milowy krok" w stronę przywracania wzroku niewidomym.

Ekspert w tej dziedzinie, Eduardo Fernández z Uniwersytetu im. Miguela Hernándeza, zastrzegł jednak na łamach "Science", że "długoterminowy sukces tej technologii zależy od opracowania opłacalnych rozwiązań i zapewnienia ich dostępności dla szerszego grona pacjentów".

Marek Matacz (PAP)

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Kandydatka na planetę w dysku wokół gwiazdy HD 135344B. Po lewej obraz z instrumentu ERIS na teleskopie VLT, a po prawej połączenie wcześniejszych obserwacji instrumentem SPHERE na VLT oraz siecią radioteleskopów ALMA. Źródło: ESO/F. Maio et al./T. Stolker et al./ ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/N. van der Marel et al.

    Wykryto obiekty w ramionach spiralnych dysków wokół dwóch młodych gwiazd

  • Zdjęcie gwiazdy towarzyszącej Betelgezie, wykonane przez teleskop Gemini North. Źródło: AURA.

    Gwiazda Betelgeza ma towarzyszkę - potwierdzają to najnowsze zdjęcia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera