Paszyk: polski astronauta zrealizował już 30 proc. zaplanowanych eksperymentów

Warszawa, 02.07.2025. Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz (C), minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk (P) oraz prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Marta Ewa Wachowicz (L) podczas konferencji prasowej w siedzibie MRiT w Warszawie po zakończeniu połączenia wideo na żywo z przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polskim astronautą Sławoszrm Uznańskim-Wiśniewskim. W wideorozmowie z polskim astronautą wziął udział także premier Donald Tusk. (jm) PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 02.07.2025. Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz (C), minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk (P) oraz prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Marta Ewa Wachowicz (L) podczas konferencji prasowej w siedzibie MRiT w Warszawie po zakończeniu połączenia wideo na żywo z przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polskim astronautą Sławoszrm Uznańskim-Wiśniewskim. W wideorozmowie z polskim astronautą wziął udział także premier Donald Tusk. (jm) PAP/Radek Pietruszka

W pierwszych czterech dniach misji kosmicznej IGNIS dr Sławosz Uznański-Wiśniewski zrealizował 30 proc. planu badawczego - powiedział w środę minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Szef resortu ocenił, że przeprowadzone eksperymenty dadzą impuls polskiej gospodarce.

"Do wczoraj dr Sławosz Uznański-Wiśniewski zrealizował 30 proc. planów badawczych, więc jak na czwarty dzień misji to bardzo dobrze. Wszystko przebiega zgodnie z planem - powiedział szef MRiT podczas konferencji po rozmowie, którą z polskim astronautą realizującym misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przeprowadzili premier Donald Tusk, wicepremier i minister oobrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk i prezes POLSA Marta Wachowicz.

Szef resortu rozwoju podkreślił, że eksperymenty przeprowadzone przez polskiego astronautę dadzą impuls polskiej gospodarce, a także przyczynią się do zwiększenia polskiego bezpieczeństwa.

"Większość eksperymentów dotyczy sprawdzenia funkcjonowania technologii opracowanych przez polskich naukowców. Po powrocie dr. Uznańskiego-Wiśniewskiego będziemy mówić o tym, jak eksperymenty przebiegły. Spodziewam się wielu ciekawych wniosków, które będą wprost do przeniesienia do polskiego sektora kosmicznego, który się dynamicznie rozwija. Znamienitym przykładem tego, że zaczęliśmy się liczyć jest polsko-fińska firma Iceye" - zauważył Paszyk.

Obecny na konferencji szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że spośród 13 zaplanowanych eksperymentów, które ma przeprowadzić Sławosz Uznański-Wiśniewski, dwa dotyczą rozwoju nauk związanych z wojskiem i zostały zaprojektowane przez Wojskową Akademię Techniczną.

"Inwestujemy w zdolności kosmiczne i rozwój najnowocześniejszych technologii" - powiedział. Minister przypomniał, że powołał Agencję Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych, w ramach której powstać ma Centrum Operacji Satelitarnych.

"Centrum będzie przede wszystkim rozwijać nasze zdolności obrazowania. Jesienią tego roku wyślemy polskiego satelitę w kosmos, niedawno podpisaliśmy umowę z firmą Iceye. To polsko-fińska firma, którą stworzył młody człowiek Rafał Modrzewski. Umowa dotyczy satelitów obrazowania monochromatycznego. Kosmos jest przyszłością dla naszego bezpieczeństwa" - wskazał szef MON.

Prezes POLSA Marta Wachowicz zaznaczyła z kolei, że na wykorzystanie efektów niektórych polskich eksperymentów prowadzonych ma Międzynarodowej Stacji Kosmicznej trzeba będzie poczekać. Dodała jednak, że część z nich znajdzie zastosowanie już teraz. Wymieniła tu doświadczenia związane z dozymetrią, czyli badaniem promieniowania jonizującego, deep learningiem, czyli rodzajem nauczania maszynowego, a także badania dotyczące mikroorganizmów czy szumu akustycznego.

"Eksperymenty zostały tak wyselekcjonowane, by przyniosły konkretne efekty" - podkreśliła.

Minister Paszyk odniósł się również do kwestii praw do wizerunku Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego i tego czy wyłączność do niego ma Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Zauważył, że decyzje z tym związane zostały podjęte przez poprzedników. "Jesteśmy w trakcie weryfikacji tych decyzji. Jestem dobrej myśli, że uda się nam te zaniedbania naprawić" - stwierdził.

Marta Wachowicz zauważyła, że misja IGNIS jest własnością ESA. "Odróżniamy się od krajów, które bezpośrednio zakupiły usługę od Axiom Space(amerykańska firma zajmująca się rozwojem technologii astronautycznych - PAP). Wynikają z tego różnorakie konsekwencje, ale pracujemy nad tym, żeby braki w zarządzaniu własnością intelektualną naprawić" - zapewniła szefowa POLSA.

W środę odbyło się wideopołączenie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, podczas którego ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewslkim rozmawiał m.in. premier Donald Tusk.

Szef rządu stwierdził, że polski astronauta jest dla młodych ludzi symbolem polskiej ambicji, a misja otwiera "nasze polskie okna" na przestrzeń kosmiczną i "bardzo ambitną przyszłość".(PAP)

gkc/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 02.07.2025. Na ekranach przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (P) oraz premier Donald Tusk (L) podczas połączenia wideo na żywo oglądanego z siedziby MRiT w Warszawie, 2 bm. W wideorozmowie z polskim astronautą wzięli udział także wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oraz minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.  PAP/Radek Pietruszka

    Premier do Uznańskiego-Wiśniewskiego: ta misja otwiera Polskę na bardzo ambitną przyszłość

  • Fot. Adobe Stock

    POLSA: Piąty dzień polskich badań na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera