Uczelnie i instytucje

Centralny Szpital Kliniczny UCK WUM na Banacha kończy 50 lat

18.12.2013 PAP/Jacek Turczyk
18.12.2013 PAP/Jacek Turczyk

W szpitalu przy ulicy Banacha 1a w Warszawie 14 lipca 1975 r. przyjęto pierwszych pacjentów. Tego dnia wykonano też pierwszy zabieg operacyjny. Po niemal 19 latach budowy najnowocześniejszy i największy wówczas szpital w Polsce został oficjalnie otwarty – poinformował szpital.

W komunikacie szpital podkreślił także, że choć od sześciu lat jest on zakładem leczniczym stanowiącym część Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, to przez pacjentów wciąż nazywany jest po prostu Szpitalem na Banacha.

„Od pierwszych dni swojej działalności jest najprężniejszym ośrodkiem medyczno-naukowym, prowadzącym nie tylko działalność leczniczą, ale także dydaktyczną, kształcąc studentów wydziału lekarskiego, przyszłe pielęgniarki i pozostały personel medyczny” – czytamy w komunikacie.

Szpital poinformował, że UCK WUM, w którego skład wchodzi CSK, jest nadal jednym z największych szpitali w Polsce o najwyższym stopniu referencyjności. Leczy pacjentów w najtrudniejszej sytuacji zdrowotnej przybywających tu z całego kraju.

„Stale podąża za nowymi trendami naukowymi, inwestuje w najnowocześniejsze narzędzia diagnostyczne, nieustająco dokształca kadry i dba o najwyższy standard leczenia oraz skuteczną opiekę nad pacjentami” – zaznaczono.

Centralny Szpital Kliniczny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego „to 85 tys. mkw., na których działa 17 klinik, Izba Przyjęć, Centralny Blok Operacyjny składający się z 21 sal, pięć zakładów (Rehabilitacji, II Radiologii Klinicznej, Medycyny Nuklearnej, Alergologii i Immunologii, Klinicznej Psychologii Zdrowia), Apteka Szpitalna oraz Uniwersyteckie Centrum Medycyny Laboratoryjnej”.

Szpital ma 980 łóżek. W 2024 r. przyjął stacjonarnie 66 866 chorych. Do tego realizuje świadczenia opieki ambulatoryjnej. W CSK działa 25 poradni Przychodni Specjalistycznej Banacha, w których rocznie przyjmowanych jest ponad 147 tys. pacjentów. W szpitalu pracuje 957 lekarzy i 1327 pielęgniarek.

CSK UCK WUM znany jest nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Wyróżnia się w dziedzinie transplantologii, innowacyjnych metod leczenia neurochirurgicznego, rozwoju małoinwazyjnych technik z zakresu kardiologii interwencyjnej, pionierskich działań w otolaryngologii, nowoczesnej onkologii oraz w zakresie leczenia chorób rzadkich.

Przez minione pół wieku dokonano tu przełomowych, innowacyjnych operacji, jak np. pierwsze w Polsce jednoczasowe przeszczepienie nerki i trzustki (1988 r.), pierwsza laparoskopowa operacja wycięcia pęcherzyka żółciowego (1992 r.), a także pierwsze przeszczepienie wątroby od żywego dorosłego dawcy dla żywego dorosłego biorcy (2002 r.) i pierwsze pobranie nerki od żywego dawcy z wykorzystaniem małoinwazyjnej techniki wideoskopowej (2003 r.).

Tu także do zastosowania po raz pierwszy w historii polskiej transplantologii serca do transportu narządu od dawcy do biorcy systemu OCS Heart (organ care system), który pozwala wydłużyć czas transportu organu do 12 godzin (2024 r.).

W tym samym roku rozpoczęto pierwszy w Polsce program przeszczepienia jednej wątroby podzielonej dwóm dorosłym biorcom.

W szpitalu na Banacha dokonano też pierwszego na świecie jednoczesnego przeszczepienia trzech jednostek krwi pępowinowej u chorego na ostrą białaczkę limfoblastyczną z chromosomem Filadelfii (2004 r.) oraz wszczepienia obustronnego implantów pionowych w leczeniu całkowitej głuchoty w przypadkach mnogich guzów mózgu (2010 r.). (PAP)

mir/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Blisko 20 tys. kandydatów na studia w Uniwersytecie Śląskim

  • Fot. Adobe Stock

    UJ buduje teleskop kosmiczny, żeby badać pochodzenie ziemskiej wody

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera