Uczelnie i instytucje

Minister nauki: realizujemy to, co obiecywaliśmy, i nie zwalniamy tempa

23.05.2025. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek. PAP/Kinga Majewska
23.05.2025. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek. PAP/Kinga Majewska

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek poinformował w środę, że w jego resorcie kontynuowane są intensywne prace legislacyjne i programowe. "Realizujemy to, co obiecywaliśmy – i nie zwalniamy tempa" - podkreślił.

W środę premier Donald Tusk przedstawił informację o rekonstrukcji rządu. Wskutek zmian liczba ministrów konstytucyjnych zmniejszy się z 26 do 21. Wbrew pojawiającym się obawom środowiska naukowego i akademickiego resort nauki zachował odrębność. Na stanowisku ministra nauki i szkolnictwa wyższego pozostał też Marcin Kulasek.

„Premier @donaldtusk ogłosił dziś reorganizację rządu. Liczba ministrów konstytucyjnych została zmniejszona z 26 do 21. To oznacza większą odpowiedzialność, ale też szansę na lepszą koordynację działań. Nowe superresorty i system bieżącej oceny pracy mają służyć większej skuteczności, również w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego” - zaznaczył Kulasek w środowym wpisie na portalu X, komentując decyzję premiera.

Dodał, że w jego resorcie kontynuowane są intensywne prace legislacyjne i programowe. „Realizujemy to, co obiecywaliśmy – i nie zwalniamy tempa” - podkreślił.

Wśród priorytetów, którymi się zajmuje, wymienił nowelizację ustawy o PAN, ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – oraz przepisów dotyczących ewaluacji; wdrożenie e-dyplomu w aplikacji mObywatel; uproszczenia i deregulacje w systemie studiów; bardziej przejrzysty system stypendiów dla studentów; likwidację Akademii Kopernikańskiej i Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika; zmiany w ustawie o NCBR, które poprawią funkcjonowanie instytucji wspierających badania, rozwój i umiędzynarodowienie nauki; konsekwentne działania na rzecz zwiększenia nakładów na naukę z myślą o osiągnięciu poziomu średniej unijnej.

Minister podsumował, że „nauka to nie koszt – to inwestycja”.

Jeszcze przed ogłoszeniem składu zrekonstruowanej Rady Ministrów w mediach pojawiały się doniesienia o możliwym połączeniu resortu nauki z innym, np. cyfryzacji bądź edukacji. Wywołało to zaniepokojenie w środowisku akademickim. Na początku lipca jego przedstawiciele w liście do premiera zaapelowali o zachowanie odrębności Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pod listem podpisało się dwanaście osób, m.in. prezes PAN, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego czy przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) prof. Bogumiła Kaniewska.

– Może to znak, że jednak nauka się liczy dla rządu, a miewamy co do tego wątpliwości i mieliśmy je także już w trakcie kadencji obecnej władzy – podkreśliła prof. Kaniewska w rozmowie z PAP, komentując decyzję o zachowaniu resortu nauki jako odrębnego bytu. – Liczę, że za ocaleniem ministerstwa pójdą realne działania, sygnał, który wskaże na to, że rząd docenia rolę nauki i szkolnictwa wyższego w rozwoju naszego państwa. To jest moje pobożne życzenie wyrażone w imieniu całego środowiska akademickiego i naukowego – dodała.

Rekonstrukcję rządu pozytywnie odebrał też Parlament Studentów RP. – Środowisko studenckie od dawna podkreślało, że szkolnictwo wyższe i sama nauka wymagają indywidualnego podejścia. Z wielką satysfakcją przyjmujemy decyzję o utrzymaniu samego ministerstwa i też kontynuacji kadencji ministra Marcina Kulaska - powiedziała PAP Julia Bednarska-Leśniak, przewodnicząca PS RP. – Doceniamy bardzo dotychczasową otwartość całego resortu, nie tylko ministra, ale również sekretarzy stanu na rozmowy z reprezentacją studentów – dodała.

Jak przekazała PAP rzecznik prasowa Kancelarii Prezydenta RP Diana Głownia, uroczystość, podczas której prezydent Andrzej Duda dokona zmian w składzie Rady Ministrów, zaplanowana została na czwartek na godz. 15.30 w Pałacu Prezydenckim. W piątek z kolei ma odbyć się pierwsze posiedzenie gabinetu w nowym składzie. (PAP)

zan/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera